Sněmovna projednává možné navýšení peněz do sportu, řekl Chládek

27.11.2014 17:55

Poslanecká sněmovna projednává možné navýšení financí do českého sportu, řekl na dnešním briefingu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD). Část těchto peněz by se mohla dostat přímo k tělovýchovným jednotám. Poslanec ANO Jiří Holeček předtím kritizoval způsob rozdělování peněz do sportu, prý nesměřují na potřebná místa.

Sněmovna projednává možné navýšení peněz do sportu, řekl Chládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Marcel Chládek
reklama

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti uvedl, že se tématem financování sportu bude zabývat koaliční rada. Podle Chládka se na ní bude projednávat právě poslanecký návrh, který by měl rozpočet sportu navýšit o miliardu korun. Resortu školství by z toho připadla poměrná část, kterou ministr odhadoval na 300 až 400 milionů korun. „Pokud ta miliarda připluje do rozpočtu sportu, budu samozřejmě rád, ale je na panu ministru financí, aby řekl, jestli tento rozpočet to může ustát nebo ne,“ řekl Chládek.

Jeho resort je prý na případné navýšení připraven. „Již máme připravený návrh, že část těchto prostředků bude prostřednictvím krajů rozeslána na jednotlivé jednoty, aby došly přímo k těm konečným uživatelům,“ doplnil ministr. Zdůraznil, že se při rozdělování těchto peněz bude snažit o transparentnost a adresnost, které ve financování sportu proklamuje od začátku svého působení ve funkci.

Sporné projekty byly zkontrolovány, tvrdí ministr

Z Holečkových úst však zazněla kritika některých dotovaných projektů, například vybavení ubytovacího zařízení sportovního centra v Nymburku nebo opravy strojovny v budově Autoklubu ČR. Ministr Chládek na dnešním briefingu zopakoval, že 27 údajně sporných projektů bylo znovu prověřeno a úřad žádná pochybení nenašel.

Národní rada pro sport, jejímž je Holeček členem, projekty schválila jednoznačně. Šestnáct členů hlasovalo pro, nikdo proti a tři se zdrželi. Chládek upozornil, že projekty byly hodnoceny podle pravidel schválených v červenci loňského roku. „Myslím si, že by bylo velmi neslušné, aby rozhodčí o poločase změnil pravidla a řekl, že v tom zbytku se bude hrát podle úplně jiných pravidel,“ poznamenal ministr sportovním přirovnáním.

Na ministerstvu vznikly nové programy, přičemž v oblasti investic budou projekty posuzovány nezávislou komisí, která jim na základě osmi kritérií udělí body. Teprve s tímto hodnocením zamíří do Národní rady pro sport. Klíčovou roli mají přitom sportovní svazy, které si mohou samy určit své priority. To kladně hodnotili předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval i šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…