Sněmovna schválí vysílání českých vojenských letadel na Slovensko

14.05.2019 12:38

Sněmovna schválí vzájemnou výpomoc Česka a Slovenska při hlídání vzdušného prostoru. Návrh, který dnes podpořil branný výbor, navazuje na smlouvu mezi oběma státy, uvedla ČTK.

Sněmovna schválí vysílání českých vojenských letadel na Slovensko
Foto: pixabay.com
Popisek: Stíhací letoun, ilustrační foto

Předpokládá možnost vysílání českých vojenských letadel do slovenského vzdušného prostoru a přijímání slovenských sil v českém vzdušném prostoru.

Projekt takzvaného společného nebe umožní Česku a Slovensku, aby si vzájemně vypomohly při potížích ve svém vzdušném prostoru. Až desítka pilotů jedné země tak bude moci zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu proti narušiteli vzdušného prostoru.

V praxi by se tak mohlo stát například při únosu civilního letadla, kterým by se teroristé chystali zaútočit. Dokument zároveň předpokládá vzájemnou pomoc v případě, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru.

Slovensko podle informací z výboru vyjednává o uzavření obdobných smluv také s Polskem a s Maďarskem. A to i vzhledem k tomu, že případný přelet českých stíhacích letounů z čáslavské základny k východní hranici Slovenska by trval poměrně dlouhou dobu.

Česká i slovenská armáda potřebují podle zákona souhlas svých Parlamentů, aby mohly být do vzdušného prostoru sousedního státu vysílány vzdušné síly a zároveň aby mohly být přijímáni piloti a jejich stroje z druhé země ve vlastním vzdušném prostoru. Slovenská Národní rada už souhlas vyslovila, totéž nyní musí učinit česká Sněmovna a Senát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT mě terorizuje! nadával Babiš. Ale pak si vzpomněl, co uvedla TV Nova... Byla legrace

10:42 ČT mě terorizuje! nadával Babiš. Ale pak si vzpomněl, co uvedla TV Nova... Byla legrace

Trvalo delší dobu, než se po vyhlášení výsledků eurovoleb objevil ve štábu hnutí ANO před kamerami A…