Sněmovní komise má vyšetřovat Zemanův Hrad. Tam se kradlo, tvrdí lidovec

10.02.2023 10:14 | Ze sítí

V jaké stavu převezme Petr Pavel Hrad a dojde na trestní oznámení, která v této souvislosti někteří novináři zmiňují v souvislosti s pochybnostmi o hospodaření současného prezidentova aparátu? Je skutečně nutné, aby nový prezident prověřil vše ohledně dosavadního fungování prezidentské kanceláře? Na Primě se o to přeli poslanci. Zaznělo i to, že Zeman je lhář a byl odposloucháván. Vznikne nová vyšetřovací komise, nebo je to jen zbytečné politické zviditelňování, které stojí peníze?

Sněmovní komise má vyšetřovat Zemanův Hrad. Tam se kradlo, tvrdí lidovec
Foto: Repro CNN Prima
Popisek: Logo kanálu CNN Prima News

Do studia pořadu 360° na CNN Prima NEWS si tentokrát moderátorka Pavlína Wolfová pozvala členy Bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. Přítomni byli Šimon Heller (KDU-ČSL), Martin Exner (STAN) a Radek Koten (SPD), na telefonu byl připraven také Jiří Mašek (ANO).

V samotném úvodu do problematiky předávání hradních kanceláří a případných auditů a jiných zkoumání, byl prezentován názor premiéra Petra Fialy, který v rozhovoru řekl, že „s jakýmsi auditem souhlasí“ a zmínil i sporné kroky okolo správce obory a dalších Zemanových spolupracovníků.

Poté dostal slovo Jiří Mašek. Ten k atmosféře okolo předávání hradních kanceláří uvedl, že ji hodnotí jako vyhrocenou také v souvislosti s odchodem generála Baláže. Ten oznámil v minulých dnech svůj odchod z pozice šéfa prezidentovi ochranky.

Martin Exner z hnutí STAN zmínil, že neví, jestli je předávání důstojné, ale požadavkům generála Pavla rozumí, protože podezření je třeba vyvrátit.

„Na výboru jsme řešili třeba podivné nakládání s hradními dokumenty, i to bych si jako nastupující prezident prověřil,“ řekl k tomu ještě Exner.

Odlišný pohled na motivaci k prověření prezidentských kanceláří ale prezentoval Radek Koten. Ten upozornil na to, že jsou prohlídky prostor motivovány faktem, že současný prezident byl odposloucháván.

„Všichni víme, že prezident Zeman nebo jeho okolí bylo odposloucháváno. Nedivím se novému prezidentovi, že odposloucháván být nechce,“ řekl Koten s tím, že vychází z mediálních článků a vyjádření prezidenta Zemana.

Poměrně konfrontačně přistoupil k vysvětlení zkoumání hradních prostor poslanec Šimon Heller.

„Pan prezident opakovaně lhal a já rozumím novému prezidentovi,“ řekl a svá slova demonstroval na tvrzení, že nejbližší okolí Miloše Zemana nemá prověrku.

„Ukazuje se, že v Lánech se kradlo a manipulovalo se zakázkami. Rozumím Pavlovi, že si vše chce prověřit.“

Podle CNN Prima NEWS připomněl i podivnou skartaci utajovaného dokumentu souvisejícího s kauzou Vrbětice.

Mezi poslanci se podle něj už mluví i o případnému vzniku samostatné sněmovní vyšetřovací komise, která by se kauzami Miloše Zemana a jeho okolí zabývala. Část zaměstnanců Hradu údajně nechtěla zmiňovanou skartaci ve Sněmovně vysvětlovat proto, že jim hrozila výpověď ze zaměstnání.

„Pokud došlo k porušení zákona, měly by věc vyšetřovat orgány k tomu určené. My se na tom ale nemusíme politicky zviditelňovat. Smysl vyšetřovacích komisí mi uniká. Jsme mocí zákonodárnou. Připadá mi to jako hon na čarodějnice,“ má jasný názor na vznik zmíněné vyšetřovací komise poslanec Radek Koten (SPD), který poukázal i na nefunkčnost vyšetřovacích parlamentních komisí.

S Hellerem ale souhlasil Martin Exner (STAN).

„Rozumím Petru Pavlovi. Veškerá podezření je třeba vyvrátit. Jako bezpečnostní výbor už jsme řešili podivné nakládání s dokumenty v prezidentské kanceláři. Hrad s námi tehdy prakticky nekomunikoval. Měli bychom to dotáhnout,“ je si jistý s tím, že vrbětický materiál nemohl být skartován náhodou, jak prezentoval kancléř Mlynář.

Také poslanci Maškovi (ANO) vadí některá pochybení na Hradě, zmínil třeba absenci bezpečnostní prověrky některých Zemanových spolupracovníků, a souhlasí s provedením hradního auditu. Zřízení komise ale také považuje za politické gesto.

„Na druhou stranu si myslím, že v současnosti řešíme mnoho aktuálních problémů. Sestavení vyšetřovací komise stojí kupu peněz,“ naznačil, že jeho priority jsou jinde a dění na Hradě v souvislosti s kontrolami odposlechů a podobnými činnostmi charakterizoval souslovím Mnoho povyku pro nic.

Na to reagoval Šimon Heller s tím, že zřízení vyšetřovací komise a prověření dění na Hradě novým prezidentem je ve veřejném zájmu.

Poslanec Koten je ale přesvědčen, že pokud došlo k nějakým skutkům, které mohly ohrozit bezpečnost republiky, měly by je vyšetřovat orgány k tomu určené a ne politická komise. V té souvislosti opět mluvil o politickém zviditelňování.

„Mohli bychom tedy udělat i parlamentní vyšetřovací komisi ke kauze Dozimetr, až bude ukončeno policejní vyšetřování. To je také kauza, která hýbe politickým děním,“ reagoval Koten a případný vznik zmíněné vyšetřovací komise k dění na Pražském hradě s tím, že podobné komise nemají stejně žádné pravomoci.

Podle Maška jde o poučení do budoucna, ze kterého si budoucí administrativa určitě vezme poučení. Naznačil, že ani on není příznivcem zřízení nové vyšetřovací komise a podle něj stačí to, co plánuje nový prezident, tedy audit. To je na místě a ostatní je na orgánech činných v trestním řízení.

S tím nesouhlasili přítomní poslanci Heller a Exner. Podle nich komise, která se bude zabývat děním na Hradě, by vzniknout měla. Lidé, kteří se báli svědčit, když byl na Hradě Zeman a jeho lidé, by po jejich konci mohli přijít svědčit, myslí si.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

To jako komunista diverzant krást nebude?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 10.02.2023 11:21:47
Už teď nás nabízí nejvíce zadlužené zemi světa Americe.

| 7 | 0

Další články z rubriky

27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

12:15 27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

Turecký prezident Erdogan znovu obhájil svůj mandát. Co to pro zemi znamená? Podle analytiků z banky…