Snížení výsluh v bezpečnostních sborech vláda patrně odmítne

09.03.2019 6:55

Kvůli obavám z masivního odchodu příslušníků bezpečnostních sborů ze služebního poměru vláda před zákonodárci zřejmě nepodpoří poslaneckou novelu, která by vedla ke snížení výsluh. Skupina poslanců v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v ní navrhla, aby se do příjmů příslušníků, z něhož se výsluhy vypočítávají, nezahrnovaly odměny a příplatek za službu v zahraničí.

Snížení výsluh v bezpečnostních sborech vláda patrně odmítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jediným bodem programu mimořádné schůze sněmovny bylo vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

„Nezapočítání odměn do výsluhového příspěvku by znamenalo natolik významné snížení částky určené pro výpočet výsluhového příspěvku, že by pravděpodobně vedlo k nárazovému odchodu velkého množství příslušníků, a prohloubilo tak personální problémy u jednotlivých bezpečnostních sborů,“ stojí v návrhu stanoviska pro zákonodárce, které bude kabinet schvalovat v pondělí.

Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka, v připomínkách sdělil, že změna by vyvolala úvahy o okamžitém odchodu ze služby nejméně u třetiny jejích příslušníků. Generální inspekce bezpečnostních sborů uvedla, že v jejím případě by to byly dvě pětiny až polovina příslušníků.

Předkladatelé tvrdí, že v současnosti se některým příslušníkům udělují odměny účelově s cílem zvýšit základ pro výpočet výsluh. „Odměny dokážou navýšit roční služební příjem vybraným příslušníkům o statisíce korun,“ napsali v důvodové zprávě. Podle vládních legislativců jde ale pouze o jednotlivé excesy.

Policisté, hasiči a příslušníci dalších bezpečnostních sborů, tedy třeba také vězeňské služby a celní správy, by novelou na druhou stranu získali nárok nárok na odměny za délku služby, a to po deseti, 13, 16, 18, 20, 22, 24 a 27 letech. Stát by jim vyplatil částku odpovídající průměrnému platu v Česku vždy za předminulý rok. Podle vlády jde prakticky o nárokový příspěvek, který by nijak neodrážel pracovní nasazení příslušníků.

Kabinet podle podkladů kriticky zhodnotí i část předlohy, jež upravuje stanovování stupnice základních platových tarifů příslušníků. Opatření by mělo podle předkladatelů, mezi nimiž jsou také Jiří Mašek (ANO), Radek Koten (SPD) a Jan Bartošek (KDU-ČSL), snížit rozdíl mezi růstem platů příslušníků v nižších a ve vyšších tarifech. Podle vládních právníků by je ale demotivovalo ke kariérnímu postupu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…