Sobotka nemá koule. Prohrál volby a odhání skutečné levičáky, napsal analytik Kotrba

28.10.2013 9:05

KOMENTÁŘ Politický a mediální analytik Štěpán Kotrba se staví proti proudu dosavadních reakcí na včera prosazené úsnesení předsednictva ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku k rezignaci. Kotrba v komentáři pro ParlamentníListy.cz nazvaném "Sobotka nemá koule. Bohužel" vyzývá Sobotku, aby odešel. Nejen kvůli špatnému volebnímu výsledku, ale i kvůli tomu, s jakými silami se snaží sociální demokracii spojit.

Sobotka nemá koule. Prohrál volby a odhání skutečné levičáky, napsal analytik Kotrba
Foto: Facebook.com
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

Anketa

Je dobře, že ČSSD vyzvala Bohuslava Sobotku k rezignaci?

29%
71%
hlasovalo: 9959 lidí

Sobotka nemá koule. Bohužel.

Dvojvládí v sociální demokracii je nesmysl. Dělená odpovědnost také. Předseda chtěl být předsedou a určoval strategii. Výsledkem je utrpěné vítězství, které jen náhodou nebylo prohrou.

Sobotkovy postoje formovaly sebevědomí "idealistické frakce" Jiřího Dienstbiera a "masarykovské frakce" Vladimíra Špidly. Tato "kavárenská" levice, nabalující na sebe některé novináře (Mitrofanov, Hekrdla), ideology (Patočka) a politology (Jelínek), posouvala více než dva roky ČSSD do mediální polohy "moderní" středové liberální strany, vhodné i pro koalici s Kalouskovou TOP 09.

Slovo moderní dávám schválně do velkých uvozovek, protože tato liberalizační modernizace se nesla pod dávno zestárlým konceptem Blairova New Labour a Schröderova Neue Mitte. To, co ale platilo koncem minulého století, dnes je beznadějně vyčpělé. Jen zdejší kavárenská levice si to ještě neprožila.

Podle tohoto receptu, ordinovaného Sobotkou, vypadala personální politika při prezidentské volbě i při programových úvahách - liberální proamerický Švejnar, vnucovaný marginálními zelenými. Bývalý eurokomisař Špidla v čele Masarykovy akademie, toužící přetvořit ČSSD v "moderní zelenou" ČSSD a financování aktivit jeho think tanku CESTA. Desítky akcí, zpochybňujících levicovou orientaci ČSSD. Neustálé okopávání kotníků zbytku levice, hnutí Ne základnám, SPaS, komunisty a odboráře nevyjímaje.

Takto rozkročená sociální demokracie je nečitelná pro všechny: Radikální levicový volič jí nevěří, že je ještě vůbec levicová, liberálně středovému voliči vadí konzervativně levicové postoje mnohých.

Mocenské centrum v podobě "oranžové" Asociace hejtmanů, vedené Haškem, bylo a je logickým průsečíkem moci, pronikající i do složení ústředních orgánů, složených na územním principu. Sobotka to věděl, Hašek to věděl. Souboj o preference na Moravě nemusel nastat. Sobotka mohl obhajovat pozice v liberální Praze. Nechtěl. Chtěl střet, tak ho má. Rozdíl tří tisíc preferenčních hlasů a jihomoravské heslo "volím 1, kroužkuju 2 a 3" určilo vítěze. Poražený většinou odchází sám a nečeká, až mu někdo ukáže dvěře. Jednoho dne ta katarze musela přijít .

ČSSD přijde o "Idealisty", ale stane se realistickou stranou. Bude levicovou stranou a kavárenští hipsteři si najdou jinou modlu. Určitě genderově hyperkorektní, fair trade a ekologickou.

Správně to řekl bývalý ministr zdravotnictví, psychiatr Ivan David: Cílem Sobotkovy ČSSD je „sociálně tržní“, ale přijímala doteď „asociálně netržní“ jako nezměnitelné.

Štěpán Kotrba
Autor je politický a mediální analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Štěpán Kotrba

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejžo, já jsem v šoku. Prů*er. Herec Liška napsal těm, co kvůli jeho reklamě naletěli

17:31 Rejžo, já jsem v šoku. Prů*er. Herec Liška napsal těm, co kvůli jeho reklamě naletěli

Herec Pavel Liška byl jednou z tváří společnosti Bohemia Energy, která před pár dny oznámila konec. …