Sobotka ukončí návštěvu USA. Jednal také o smlouvě TTIP

05.04.2016 6:03

O hospodářské spolupráci, ale také životním prostředí jednal v pondělí v San Francisku český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s kalifornským guvernérem Jerrym Brownem. Sobotka, který ve městě na západním pobřeží USA ještě zahájí festival českých filmů. V pondělí večer místního času (úterý ráno SELČ) ukončí svou pětidenní návštěvu Spojených států, píše ČTK.

Sobotka ukončí návštěvu USA. Jednal také o smlouvě TTIP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi EU a USA na pražském Smíchově

Při debatě o hospodářské spolupráci přišla řeč například na Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Politici spolu hovořili také o aktuálních ožehavých otázkách mezinárodní politiky. „Mluvili jsme také o migrační krizi a hodně času jsme strávili diskuzí o Sýrii, o tom, jak postupovat," uvedl také k asi hodinovému setkáni.

Zvláštní místo bylo v rozhovoru vyhrazeno životnímu prostředí. „Bavili jsme se o tom, jak budeme reagovat a jak se budeme přizpůsobovat klimatickým změnám," uvedl Sobotka s tím, že to je téma, kterému se Brown dlouhodobě věnuje i vzhledem k problémům se suchem, které Kalifornie má.

Před jednáním s kalifornským guvernérem v pondělí Sobotka ještě v Los Angeles navštívil firmu SpaceX, která se zabývá lety do vesmíru. Návštěva společnosti vedené jedním z nejznámějších podnikatelů nové generace Elonem Muskem ho prý hodně překvapila - i tím, jak velmi mladý tým lidí v ní pracuje. „Já si myslím, že bychom v České republice měli udělat určitou technologickou platformu, možná hodně neformální technologickou platformu, která by s projektem SpaceX byla v kontaktu," poznamenal po návštěvě.

Večer místního času zahájí Sobotka v San Francisku filmový festival Czech that film

Dopoledne ministerský předseda jednal v Hollywoodu se zástupci šestice předních filmových studií, kterým se snažil představit Česko jako atraktivní filmovou lokalitu. „Dnes je naším největším konkurentem Londýn a Budapešť, to z toho jednoznačně vyplynulo," uvedl ke schůzce.

Filmovým producentům na ní představil také novou podobu investičních pobídek, které Česko chystá. „Já jsem rád, že Fond kinematografie teď dělá analýzu, kde srovnává podmínky v České republice, pobídky v zahraničí. Budeme se samozřejmě dívat na ty parametry, abychom jako země nezůstali stranou, abychom využili ten obrovský lidský potenciál, který máme k dispozici," podotkl také.

Večer místního času zahájí Sobotka v San Francisku filmový festival Czech that film a poté odletí zpět do vlasti, kam by se měl vrátit dnes večer.

Na pětidenní návštěvě USA, během níž zavítal na východní i západní pobřeží země, se Sobotka zúčastnil mimo jiné jaderné konference ve Washingtonu, několika jednání s americkými investory nebo setkání s krajany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

22:57 Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

Vítězství Ester Ledecké nejen rezonuje v českých a zahraničních médiích ve smyslu fascinujícího zla…