Sobotka vychválil výsledky ukrajinských voleb. Přinesou prý demokratický vývoj

27.10.2014 17:59

Výsledky parlamentních voleb na Ukrajině, umožňují podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vznik silné vlády, stabilizaci země i její další demokratický vývoj. Jsou i signálem Rusku, aby s budoucím ukrajinským kabinetem jednalo a hledalo řešení sporů diplomatickou cestou. Sobotka to dnes řekl po jednání vlády.

Sobotka vychválil výsledky ukrajinských voleb. Přinesou prý demokratický vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Volby na Ukrajině se konaly v neděli. Po sečtení zhruba 60 procent volebních lístků zůstala na prvním místě s 21,6 procenty hlasů  Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. Favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka měl o dvě desetiny procenta méně. Podle dosavadních výsledků tak parlament ovládne silná proevropská většina. Dříve mocné proruské síly zůstaly na okraji voličského zájmu.

"Česká vláda je přesvědčena o tom, že výsledky voleb umožňují vytvoření silné legitimní vlády na Ukrajině, umožňují politickou stabilizaci Ukrajiny a umožňují také demokratický vývoj této země," uvedl český premiér. Podle něj je Česko s EU připraveno s novým vedením Ukrajiny úzce spolupracovat - na obnově země a na postupném přičleňování k osmadvacítce podle přístupových dohod.

Podle Sobotky získaly většinu demokratické strany

Sobotka uvedl, že podle dosavadních výsledků je zřejmé, že většinovou podporu získaly demokratické strany a "propadly ultranacionalistické z obou směrů". "Výsledky voleb jsou podle názoru ČR jasným signálem Rusku, aby s budoucí (ukrajinskou) vládou usedlo za jednací stůl s cílem řešit problémy mezi oběma zeměmi výlučně nenásilnou diplomatickou cestou," řekl premiér.

Ukrajina má 45 milionů obyvatel, volit může 36 milionů z nich. Několik milionů ale k volbám nepřišlo - někteří nechtěli, jiní nemohli. Proruští separatisté odmítli na východě země volby povolit, za týden chtějí uspořádat vlastní. Nehlasovalo se ani na Krymu, který Rusko v březnu anektovalo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…