Sobotka vychválil výsledky ukrajinských voleb. Přinesou prý demokratický vývoj

27.10.2014 17:59

Výsledky parlamentních voleb na Ukrajině, umožňují podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vznik silné vlády, stabilizaci země i její další demokratický vývoj. Jsou i signálem Rusku, aby s budoucím ukrajinským kabinetem jednalo a hledalo řešení sporů diplomatickou cestou. Sobotka to dnes řekl po jednání vlády.

Sobotka vychválil výsledky ukrajinských voleb. Přinesou prý demokratický vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Volby na Ukrajině se konaly v neděli. Po sečtení zhruba 60 procent volebních lístků zůstala na prvním místě s 21,6 procenty hlasů  Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. Favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka měl o dvě desetiny procenta méně. Podle dosavadních výsledků tak parlament ovládne silná proevropská většina. Dříve mocné proruské síly zůstaly na okraji voličského zájmu.

"Česká vláda je přesvědčena o tom, že výsledky voleb umožňují vytvoření silné legitimní vlády na Ukrajině, umožňují politickou stabilizaci Ukrajiny a umožňují také demokratický vývoj této země," uvedl český premiér. Podle něj je Česko s EU připraveno s novým vedením Ukrajiny úzce spolupracovat - na obnově země a na postupném přičleňování k osmadvacítce podle přístupových dohod.

Podle Sobotky získaly většinu demokratické strany

Sobotka uvedl, že podle dosavadních výsledků je zřejmé, že většinovou podporu získaly demokratické strany a "propadly ultranacionalistické z obou směrů". "Výsledky voleb jsou podle názoru ČR jasným signálem Rusku, aby s budoucí (ukrajinskou) vládou usedlo za jednací stůl s cílem řešit problémy mezi oběma zeměmi výlučně nenásilnou diplomatickou cestou," řekl premiér.

Ukrajina má 45 milionů obyvatel, volit může 36 milionů z nich. Několik milionů ale k volbám nepřišlo - někteří nechtěli, jiní nemohli. Proruští separatisté odmítli na východě země volby povolit, za týden chtějí uspořádat vlastní. Nehlasovalo se ani na Krymu, který Rusko v březnu anektovalo.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…