Sociolog popřál „americkým teroristům" k jejich svátku. A nabídl zajímavé srovnání

05.07.2014 10:37 | Zprávy

Jaké cesty vedou k nezávislosti států a které jsou legitimní? Posouvá se v čase vnímání snad i podobných dějů v čase? Právě těmito otázkami se zabývá sociolog Petr Hampl. Posloužilo mu k tomu výročí Deklarace nezávislosti 13 amerických kolonií na britské koruně, které si USA tradičně připomínají 4. července jako Den nezávislosti.

Sociolog popřál „americkým teroristům" k jejich svátku. A nabídl zajímavé srovnání
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stojí zde i stan lidí z Krymu

„Jak by se dnešní eurohujeři dívali na vzpouru amerických kolonií proti britské koruně,“ zamýšlí se Hampl ve svém blogu na serveru iHNed.cz. Připomíná, že v pátek tomu bylo přesně 238 let, co skupina separatistů z 13 amerických kolonií vyhlásila takzvanou nezávislost. Svou Deklaraci nezávislosti prý vydali v příkrém rozporu s platnou ústavou, aniž by respektovali zákony a mezinárodní právní pořádek. Jak možno nahlédnout, i to se nyní děje na Ukrajině.

Tehdy bylo rozhodnuto: „Že tyto Spojené kolonie jsou, a podle práva by měly být, svobodné a nezávislé státy, které jsou osvobozeny od všech závazků Britské koruně a od politického propojení mezi nimi a států Velké Británie. A měly by být úplně odloučeny.“

Hampl také zdůraznil okolnost, že tehdejší aktéři se opírali o podporu diktátorského režimu ve Francii, jejíž tehdejší vládce Ludvík XVI. byl údajně skutečným předobrazem Adolfa Hitlera a slušelo by mu přízvisko "Lutler". „Svou podporou amerických separatistů dokázal, že se nezastaví před ničím a že je nebezpečný celému světu. Škoda, že se tehdy nepodařilo vybít tzv. zelené mužíčky- Lutlerovy vyslance, vojáky, agenty a kolaboranty, z nichž mnozí se maskovali jako američtí farmáři,“ píše sociolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

iHNED.cz , Rusko , Ukrajina , Den nezávislosti

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…