Sociolog zkoumal chování lidí v pandemii: Kdo moc kouká na televizi, má potom velký strach

20.11.2020 11:35

Sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research od března dělá průzkum, v němž detailně sleduje chování a rozhodování lidí při pandemii koronaviru. V rozhovoru pro server Echo24.cz prozradil, že došel například ke zjištění, že strach a obavy panují především mezi lidmi, kteří příliš sledují televizi. Někteří naopak nechodí na testy, protože jim je jedno, zda covid mají, či nemají.

Sociolog zkoumal chování lidí v pandemii: Kdo moc kouká na televizi, má potom velký strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto
reklama

Při průzkumu se lidí agentura také ptala například na to, proč se nenechají testovat. „Nejčastější odpověď je, že jim je vlastně jedno, zda to mají. Další nemají žádanku a nechtějí platit, nebo není dostupné místo v jejich okolí,“ vysvětluje sociolog.

Tento stav má více důvodů. „Jedním je, že stát nestíhal trasovat kontakty nakažených. Lidem se neozvala hygiena po kontaktu s infikovaným. Tím pádem neměli žádanku na test a museli by si ho zaplatit. To nechtěli,“ dodává.

Ve hře jsou i další důvody, proč se nenechají testovat. Jedním z nich prý je, že z některých míst v Česku se prostě není snadné na test dostat. „Když bydlíte v Tachově, tak vás pošlou do Plzně. A to je padesát minut cesty tam a padesát zpátky. Připočtěte si nějaké čekání a strávíte tím dohromady třeba tři hodiny,“ vysvětluje Prokop.

V rámci průzkumu o tom, jak vládní restrikce a samotný vir proměnuje občanům život, zjistili i to, co je jedním z hlavních důvodu, že mají lidé z koronaviru strach. „Ti, kdo se covidu opravdu bojí, hodně koukají na televizi,“ řekl Prokop. Klíčovým důvodem strachu je tedy i to, jakým způsobem se o koronaviru v médiích pojednává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co to plácají?“ Zdroj z ČSSD potopil vedení. Zemanův návrh prý neprojde

16:10 „Co to plácají?“ Zdroj z ČSSD potopil vedení. Zemanův návrh prý neprojde

Zemanův návrh na předvolební koalici ANO s ČSSD zůstane nevyslyšen. Odmítá ho nejen Andrej Babiš, al…