Šok. Akce pod falešnou vlajkou? Jako razie u Nečase, když šlo o Temelín... Už se rozjíždějí otázky a spekulace

18.04.2021 7:38

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámil, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Z Česka kvůli tomu bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Režisér David Martínek vyzývá, aby česká kontrarozvědka zveřejnila důkazy, které má k dispozici a aby je podrobila mediální analýze. Právník Pavel Hasenkopf zvedá výstražně ukazováček a připomíná, co předcházelo pádu Nečasovy vlády.

Šok. Akce pod falešnou vlajkou? Jako razie u Nečase, když šlo o Temelín... Už se rozjíždějí otázky a spekulace
Foto: Facebook
Popisek: David Martinek

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

10%
90%
hlasovalo: 11505 lidí

„Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchů muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014,“ sdělil v sobotu večer premiér Babiš. Způsob a formu zapojení ruských agentů nijak nepřiblížil.

Režisér David Martínek proto volá po zveřejnění důkazů o zapojení Ruska do výbuchů ve Vrběticích. „Je to nepříjemná pravda, kterou teď vyslovím. Šok je prvotním aktem akcí typu false flag, jejíchž cílem je pokaždé přesvědčit veřejnost o věrolomnosti ‚nepřítele‘. Omlouvám se, ale už jsem příliš starý na to, abych si z těch x akcí pod falešnou vlajkou, které jsem za svého života zažil, typově ‚jasné důkazy o chemických a biologických zbraních v Iráku‘, nevzal ponaučení. Poprosím tedy, zdali by bylo možné zveřejnit důkazy, kterými operuje česká kontrarozvědka,“ žádá Martínek ve svém facebookovém příspěvku.

Uvádí na pravou míru, že tím nezpochybňuje práci kontrarozvědky. Zveřejnění její práce žádá především s ohledem na děsivé dopady pro atmosféru v zemi, na blížící se volby, na krizovou situaci poznamenanou covidem, kdy tento typ zprávy má prakticky potenciál rozvrátit, případně razantně změnit nastavení české politiky i společnosti.

„Tak, abychom se nedočkali trapasu, jakým bylo po válce v Iráku nakonec přiznání, že žádné biologické zbraně se tam tehdy nenašly a válka vlastně byla postavena na lži. Z tohoto důvodu bude snad i dobré práci české kontrarozvědky zveřejnit. A nechat ji prověřit do detailu například médiím, to přinejmenším,“ míní Martínek.

Právník Pavel Hasenkopf vzpomněl policejní razii, kvůli níž padla vláda Petra Nečase. „Když se posledně rozhodovalo o Dukovanech, udělala policie razii ve Strakovce a padla Nečasova vláda. Dnes už je snad všem jasné, že tam fakt nešlo o nějaké blbé kabelky. Nečas tenkrát taky nechtěl vyřadit z tendru Rusy,“ připomíná na svém twitteru. Ve skutečnosti se tehdy nejednalo o Dukovanech, ale o Temelínu, ale podstata – miliardová zakázka na dostavbu jaderné elektrárny s účastí Ruska – skutečně byla stejná.

Nad tématem se zamyslel i Vadim Petrov, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterého věc zaujala z jeho profesního pohledu jako dramatická televizní zpráva, kvůli které se ve tři čtvrtě na osm přerušovaly Události. „Bylo to ale drama. Oznámení v přímém přenosu. A od té doby... radost konspirovat...“ poznamenal k televiznímu výstupu Andreje Babiše a Jana Hamáčka.

O tom, zda nařčení ruských agentů z explozí v muničním skladu je pravda, se podle Petrova už navždy povedou spekulace. Že bychom se to jednoznačně dozvěděli, to je nereálné, neboť tajné služby své materiály nezveřejňují, proto jsou tajné.

Lépe bychom se mohli zorientovat v otázce, proč se téma zveřejnilo po sedmi letech zrovna nyní. „Pomůže nám kontext, ve kterém k prohlášení dochází. Sledovat veřejné postoje těch, kteří taky nic nevědí, ale vynášeji silná prohlášení, taky hodně napoví,“ doporučuje zkušený znalec Vadim Petrov, jenž byl v minulosti rovněž tiskovým mluvčím vlády.

Základní bezpečnostní kontext je podle něj jednoznačný: „Rusové mají východní Evropu jako bezpečnostní nárazník, Západ jako předsunutou jednotku.“ Těch 18 vyhoštěných diplomatů podle Petrova „není nic“. Ve světě tajných služeb se bavíme o desetitisících agentů a o stovkách krycích firem.

Jsem a priori podezřívavý, když mě kdokoliv silně ovlivňuje v tom, co si mám myslet,“ uzavřel radní Petrov svou radu, jak se ve věci orientovat. On sám si netroufá za současných okolností udělat jasný názor, jak to bylo.

Vrběti psem...

Analytik Štěpán Kotrba se neudržel.

„Akce Vrbětice-GRU-Skripal je předvolební kampaň Marek Prchal na zmatení ODS. Jsou ten Babiš a ten Hamáček ruští trolli, nebo ne? Protože jinak je to tak blbý, že tomu může věřit jen Langšádlová,“ napsal na sociální síti Facebbok v nevybíravé narážce na poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). O pár hodin později dodal, že slušným pracovníkům tajných služeb bude pravděpodobně na zvracení. „Slušnej agent aby blil,“ napsal Kotrba doslova.

Publicistka Lucie Groene Odkolek má za to, že některým lidem nenávist vůči Rusku už sežrala poslední mozkové buňky, a podle toho také odmítají nad věcmi přemýšlet. „A to nikomu nevadí, že je zásadní rozdíl mezi: Existuje odůvodněné podezření – a skutečnými důkazy? Mě ta radostná touha po konfliktu s Ruskem, která září z lidí, kterým ta nenávist snad už sežrala poslední mozkové buňky, děsí,“ prohlásila. „Váleční štváči nikdy nebrali ohled na kolaterální škody,“ doplnila posléze s nadsázkou.

Petr Štěpánek z Trikolóry si v souvislosti se státním terorismem ve Vrběticích, jak o výbuchu muničního skladu z roku 2014 mluví např. pravicová koalice Spolu, vzpomněl na americký film z konce 90. let minulého století Vrtěti psem, v němž se narychlo vyrobil umělý problém, aby se zakryla sexuální aféra amerického prezidenta.

„Také máte rádi film Vrtěti psem?“ otázal se Štěpánek. Odkazy na tento film jsou na internetu častější, dokonce se šíří slovní hříčka „Vrběti psem“, narážející na jméno obce, kde vybouchl v roce 2014 muniční sklad.

I právnička Klára Samková si klade otázku: Proč teď? „Proč vylezla tahle informace zrovna teď? Protože teď to došetřili? No, ale nepovídejte... ,“ nevěří.

Další otázkou podle Samkové je, co by z toho Rusko mělo: „Čuchám čuchám mnichovinu, jen nevím, z které strany: potřebuje náš slavný západ, aby se ruská agrese snesla na naši hlavu? Anebo naši mocipáni potřebují, aby se nenávist prostého lidu vůči Rusku nějak urychlila?“

Mnichovskou dohodu Samkové připomnělo i to, že premiér Babiš prý v sobotu večer „brečí jako tehdy Beneš“. „Už to je trochu fádní,“ přišlo jí.

Právník: Rakeťák Pavel už nabíjí

Úvahy o tom, proč se kauza Vrbětice rozjela zrovna teď, uzavřel brněnský advokát Tomáš Tyl. Chápe, proč tuto kauzu využívají předseda ODS Petr Fiala a senátor Pavel Fischer. A pak si vzpomněl ještě na předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru.

„Fialovi jde o Dukovany, což by dávalo smysl, a pak o ‚boj o to, že patříme na Západ‘ – což teda (aspoň mně) smysl nedává. Fischerovi jde o Hrad, když zjistil, že ‚katolická nota‘, kterou zkoušel minule, mu křeslo v čele Vladislavského sálu nevynese, tak loví hlasy sluníčkářů a rusofobů – jo, tomu taky rozumím. Pekarové jde o to, abychom si smočili s Bruselem přes NATO ruce v krvi tak, že už nebudeme moct couvnout a dveře pro přijetí eura + další připoutání k EU bude nevyhnutelné. Zbynda Stanjura na férovku říká, že jde o Dukovany. Říkáte si ‚Cajk, víme, na čem jsme, aspoň v tom nejsou ideologické kecy‘ – a chyba lávky! On má totiž Zbynda ještě twitter, kde přesně ví, že za výbuch ve Vrběticích může proruský Zeman,“ konstatoval Tyl.

Generál Petr Pavel podle Tyla už přemýšlí, jak by válčil s Ruskem a jak by platil z českých peněz americké vojáky.

„Rakeťák Petr Pavel už nabíjí, protože tady cítí šanci – joooo, prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil! A to by se nám to válčilo ‚Sami i ve spolupráci se spojenci‘. To by se to proplácely americké účty za lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy, šavličky! ‚Zloději jste, a kujóni!‘ (to já ne, to císař Rudolf alias Jan Werich!),“ pokračoval ve slovní kanonádě Tyl.

Třešničkou na dortu je podle právníka senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

„No a třešnickou na dortu je pan senátor Czernin, který svoji rusofobii skrýval před světem dost obratně, a teď to konečně vyhřezlo. Czernin nemá důvod bojovat proti Rusku – akorát je tím posedlý. Roky. Vím o tom své. Kecy o ‚říši zla‘ má naučené z rodiny, a jak se řekne ‚Rusko‘, startuje na první dobrou. Akorát doufám, že povede noční útok...“ smál se právník senátorovi.

Poté předložil svůj vlastní pohled na celou kauzu. Pokud je pravda, že Česko mělo dodávat zbraně na Ukrajinu, tak podle jeho názoru v prvé řadě pochybila Česká republika.

Zdůraznil, že tady jde o to, aby nový reaktor v Dukovanech nestavěli Rusové, aby nedodávali do Česka neprověřenou vakcínu proti koronaviru Sputnik V, vede se boj o dostavbu plynovodu Nord Stream 2  a hledá se důvod pro zapojení Západu do války na Ukrajině.

„Víte, rád bych se mýlil, ale ta touha po ‚bití Rusa‘ je tak citelná, že dotyční si vůbec neuvědomují, co chtějí rozpoutat. Přemýšlím víc než kdy dřív, jak třeba mohlo Napoleona napadnout vyrazit na Moskvu. PROČ?! Nebo, co si Hitler sliboval od operace Barbarossa. A co pak? Pak půjdeme na Čínu, jak bubnuje Pepek Vystrč?  Ano, chápu, lidi jsou naštvaní na covid a je potřeba najít někoho, na kom si vybijeme agresi. Jenže tohle bude stát hodně životů. Hodně. Víc než si myslíte. I když by mi nevadilo, kdyby v čele vojsk jeli shora uvedení. Jenže ti budou zase ‚za pecí‘ a z lidí udělají kanónenfutr (z německého slova kanonenfutter, překlad: potrava pro děla –  je pojem vojenského slangu pro vojáky, určené pro bojové úkoly, jež s velkou pravděpodobností povedou k jejich smrti),“ uzavřel.

Premiéra Babiše vicepremiér Hamáček o případu informoval v pátek večer. V sobotu byl o celé záležitosti informován také prezident Miloš Zeman. „Prezident nám vyjádřil absolutní podporu,“ řekl premiér. Babiš ocenil práci policie, zejména Národní centrály boje proti organizovanému zločinu (NCOZ). Případ dál vyšetřují orgány činné v trestním řízení. „Česká republika je svrchovaný stát a musí na tato bezprecedentní zjištění odpovídajícím způsobem reagovat,“ dodal.

Hamáček sdělil, že jako ministr zahraničních věcí se rozhodl „vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb SVR a GRU“. SVR je Služba vnější rozvědky; plný název GRU je Hlavní správa rozvědky generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace. „Do 48 hodin musí opustit Českou republiku 18 pracovníků ruské ambasády,“ řekl Hamáček. Rozhodnutí oznámil v sobotu večer ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…