Šok: Česká mutace covidu. Expertka mluví jasně

03.02.2021 10:23

Viroložka z Katedry genetiky a mikrobiologie PřF UK Ruth Tachezy má za to, že vláda Andreje Babiše a spolu s ní i občané České republiky pandemii koronaviru podcenili. Svědčí o tom největší meziroční nárůst úmrtí v České republice od druhé světové války. Tachezy se navíc obává, že se spirála smrti bude roztáčet dál. „My si musíme uvědomit, že tu stejně tak můžeme za chvíli mít českou mutaci. která bude stejně nebezpečná, bude více nakažlivá. Může mít vyšší mortalitu než jiné varianty,“ upozornila.

Šok: Česká mutace covidu. Expertka mluví jasně
Foto: Screen DVTV
Popisek: Viroložka Ruth Tachezy v DVTV

„To jsme zela jistě nechali zajít příliš daleko. Přes veškerá varování odborníků opravdu vláda otevřela školy, otevřela nákupní centra před Vánocemi a to nebylo úplně to nejrozumnější ve chvíli, kdy jsme měli pozitivitu testů kolem třiceti procent,“ poznamenala v rozhovoru s Danielou Drtinovou v internetové televizi DVTV.

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10470 lidí

V roce 2020 zemřelo podle statistik o 17 tisíc lidí víc než v roce 2019. Jde o největší meziroční nárůst od druhé světové války.

„Nárůst nadúmrtí kopíruje průběh epidemie covidu, takže si neumím představit, že by za tím stálo něco jiného než virus, který nám tady komplikuje život všem,“ dodala.

Na vládě ANO a ČSSD ocenila, že nesáhla k rozvolnění opatření alespoň teď. Považuje to vlastně za vstřícný krok vůči občanům ve snaze chránit jejich životy, ve snaze, aby si lidé uvědomili, že je situace skutečně velmi vážná. „Považuji to za vstřícné gesto národu,“ prohlásila s tím, že se obává, že počty mrtvých bohužel dál porostou. Lidé by to měli mít na paměti a měli by restrikce dodržovat.

Ruth Tachezy prý nemá z vládních restrikcí žádnou radost, ale krom očkování neexistuje jiná cesta, jak se pandemii bránit. Pokud lidé nebudou ani v této situaci dodržovat nařízení vlády, kabinetu nezbude, než omezit volný pohyb po republice.

Očkování podle Tachezy představuje cestu z krize, ale protože je po celém světě nedostatek vakcín, v Česku se rozšíří nové varianty koronaviru a počty zemřelých skutečně dál porostou. „Když si vezmeme, kolik máme nakažených, tak umíme dobře odhadnout, kolik z nich bude ve vážném stavu a kolik z nich umírá,“ poznamenala.

Upozornila, že stejně jako má teď svět obavy z britské mutace, mohou se jednoho dne objevit i obavy z mutace české. „My si musíme uvědomit, že tu stejně tak můžeme za chvíli mít českou mutaci. která bude stejně nebezpečná, bude více nakažlivá. Může mít vyšší mortalitu než jiné varianty. Pokud bude tak vysoká nálož viru v populaci, tak virus má obrovské hrací pole a může se pokoušet vyhnout tomu imunitnímu systému,“ upozornila Tachezy.  

Dokud se nepodaří proočkovat většinu populace, vidí cestu jen v dodržování restrikcí, v rozsáhlém testování populace, v trasování kontaktů a v karanténě pro nakažené i jejich kontakty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

17:30 Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

Letos uplynulo 30 let od smrti normalizačního prezidenta Gustava Husáka a 100 let od narození Alexan…