Solární licence: Podvody a korupce, myslí si policie

15.08.2011 7:23

Policie začala vyšetřovat získávání licencí na solární elektrárny na konci roku 2010. Energetický regulační úřad (ERÚ) jich během posledních patnácti dnů loňského roku povolil 328. Loni schválené elektrárny totiž mají až o čtvrtinu vyšší výkupní cenu elektřiny po dobu dvaceti let.

Solární licence: Podvody a korupce, myslí si policie
„V souvislosti s několika případy jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu," řekl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej Hospodářským novinám.

Více k solárním elektrárnám ČTĚTE ZDE 

Kvůli pochybením při udělování licencí byl odvolán šéf licenčního odboru Luděk Pražák. Pravděpodobně u něj nešlo o korupci, ale o manažerská pochybní ve funkci. Vyšetřování potvrdila i nová předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Sledujeme téma Korupce

Někteří pracovníci úřadu ale zmiňují i politický tlak nebo pokusy investorů úřady podvést. Kvůli tomu začal ERÚ kontrolovat nově povolované elektrárny. Stavební úřady někdy vydávaly kolaudační rozhodnutí na zdroje bez solárních panelů. Našly se také revizní zprávy na elektrárny, které neexistují. Není jasné, kdy chybovali úředníci a kdy šlo o korupci. Obviněn zatím nikdo nebyl.

Psali jsme:
Z obra trpaslíkem. Česko výrazně tlumí výstavbu solárních panelů
Zdanění solární elektřiny míří k Ústavnímu soudu
Vláda zatla tipec velkým solárním parkům, elektřina přesto zdraží

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…