Sólo pro historika Igora Lukeše v Respektu: Když mi lidé píší nadávky, znějí jako Hitler. A fanoušci Trumpa zase jako Stalin

31.10.2019 21:23 | Zprávy
autor: rak

„Mnichov je samozřejmě i berlička, kterou vysvětlujeme svoji nestatečnost a lokajství a legitimizujeme s ní svoje zápecnictví,“ uvedl v rozhovoru k příležitosti sta let od založení československého státu pro server Respekt.cz, který byl publikován zpětně k 30 letům od sametové revoluce, historik a honorární konzul České republiky v Bostonu Igor Lukeš. Lukeš v rozhovoru Čechům vyčinil, že během první republiky neměli dostatečnou velkorysost a nemají ji ani dodnes. Argumentoval například odmítavými postoji k uprchlíkům. Odkaz Stalina a Hitlera podle něj přetrvává: „Dneska toho Hitlera máme v sobě. Když si čtete ty nadávky, co mně lidi píšou, zní to jako Hitler, když si čtete ty lži, které říkají Trumpovi obdivovatelé, to jsou pro mě stejné lži jako Stalinovy.“

Sólo pro historika Igora Lukeše v Respektu: Když mi lidé píší nadávky, znějí jako Hitler. A fanoušci Trumpa zase jako Stalin
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Igor Lukeš

Hned úvodem rozhovoru Lukeš šokoval, když vyjádřil domněnku, že stejný stát z období první republiky již dnes nepokračuje. „Co z původní republiky zůstalo, je v menšině v porovnání s tím, co se změnilo,“ uvedl. 

A schytal to i první československý prezident. Masaryk prý velmi chytře pochopil, že Češi chtějí „svoji verzi císaře pána“. „Sice byl demokratickým prezidentem, ale zároveň hrál úlohu Františka Josefa, podotkl Lukeš. Dodal však, že k tomu, aby vládl sám, se náš první prezident nikdy nesnížil, naopak pomáhal zavádět demokracii.

Historik dodává, že v období první republiky Parlament de facto nefungoval a o všech důležitých rozhodnutích rozhodovala úzká skupina mužů z nejdůležitějších stran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…