Soros dupal kvůli Maďarsku a Polsku a zvedl tím ze židle Bobošíkovou. Připsala něco k jeho textu

15.12.2020 16:37

Jana Bobošíková z Institutu svobody a demokracie si všímá zahraničního komentáře amerického miliardáře a filantropa s maďarskými kořeny George Sorose, podle kterého čelí Evropská unie existenční hrozbě. To klade Soros za vinu Maďarsku a Polsku, které podle něj znevažují evropské hodnoty. EU a zejména německá kancléřka Angela Merkelová jim ale podle něj ve strachu z odchodu vychází vstříc. „Co jsou tedy evropské hodnoty, které byly podle Sorose porušeny? A které z nich porušila Angela Merkelová, které Polsko a které Maďarsko?“ ptá se Bobošíková.

Soros dupal kvůli Maďarsku a Polsku a zvedl tím ze židle Bobošíkovou. Připsala něco k jeho textu
Foto: repro YouTube kanál Institut svobody a demokracie
Popisek: Zakladatelka Institutu svobody a demokracie Jana Bobošíková

Soros na svém serveru Project Syndicate uvádí, že „Evropská unie čelí existenční hrozbě, ale vedení EU na ni reaguje kompromisem, který jako by odrážel víru, že hrozbu jednoduše zaženeme, když si budeme přát něco jiného“. Vedoucí představitelé Maďarska a Polska podle něj napadají hodnoty, na nichž byla Evropská unie postavena.

„Budeme-li k jejich zpochybňování přistupovat jako k legitimnímu politickému postoji, který si zasluhuje pozornost a kompromisní řešení, pak tím jen rozhojníme – a to výrazně – rizika, s nimiž se dnes EU potýká,“ pokračuje Soros s tím, že jediný z evropských politiků, kdo situaci vážně řeší, je kancléřka Angela Merkelová.

Anketa

Bude rok 2021 pro Českou republiku lepší než rok 2020?

22%
72%
6%
hlasovalo: 12978 lidí
A právě Merkelová podle něj dělá chybu, když Orbánovi a polské vládní straně Pis ustupuje. „Uznávám a chápu obrovský tlak, jemuž čelí německá kancléřka Angela Merkelová. Ta je kancléřkou už 15 let a září 2021, kdy ohlásila odchod, se rychle blíží. Zároveň chápu, že si německá kancléřka nepřeje, aby za jejího působení ohlásila záměr vystoupit z EU další země, totiž Maďarsko,“ píše Soros.

Poté si bere na paškál maďarského premiéra Viktora Orbána, který podle něj během deseti let u moci ukradl a zpronevěřil obrovské částky včetně fondů EU. „Pohrůžka, že bude vetovat unijní rozpočet, a tím torpédovat finance EU jako takové, byla z Orbánovy strany zoufalou hazardní hrou. Na toto blafování mu však nikdo neměl skočit. Bohužel se zdá, že Merkelová maďarskému a polskému vydírání ustoupila,“ vadí Sorosovi.

„Zdá se zřejmé, že se Merkelová dohodla s Orbánem a s faktickým polským lídrem, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńským, na kompromisu. Dohoda, kterou Německo uzavřelo se dvěma zbloudilými členskými státy EU, však představuje nejhorší ze všech možných scénářů,“ uvádí Soros, že v novém znění dohody se výrazně oslabují podmínky vlády práva. Navíc podle něj tato dohoda v rámci Evropské rady překračuje rámec svých pravomocí a omezuje rozhodnutí Evropské komise a parlamentu.

„Je to nebezpečný precedens, neboť snižuje právní nezávislost komise a je dost dobře možné, že je i v rozporu se Smlouvou o Evropské unii, přinejmenším s jejím duchem. Mohu jen vyjádřit morální pohoršení, jaké teď musejí pociťovat všichni lidé, kteří věřili v EU coby ochránkyni evropských a všeobecných hodnot,“ píše na závěr Soros.

Na facebookovém profilu Institutu svobody a demokracie Bobošíková Sorosův text cituje a na závěr se ptá, co jsou to vlastně ty evropské hodnoty, které podle Sorose tato dohoda znevažuje. „Na oficiálních stránkách Evropské unie jsou vyjmenovány hodnoty, které jsou nedílnou součástí evropského způsobu života: lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a lidská práva. Kterou z nich porušila Angela Merkelová, kterou Polsko a kterou Maďarsko?“ ptá se Bobošíková.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

18:45 Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

„Tenhle socialismus nemá chybu!“ Ekonom Kovanda ztrhal hospodářskou politiku Evropské unie. Green De…