Prvním tématem, ke kterému se politici vyjádřili, byla účtenková loterie. „Tu aplikaci jsem si stáhl. Sleduje i to, komu volám,“ sdělil Jakub Michálek, lídr pražské kandidátky Pirátů. Tato funkce má být napravena, ale i to Michálkovi vadí, že byl předveden nedokonalý systém. Podle něj také aplikace nefunguje tak, jak má. „Je to příklad odfláknuté zakázky v oblasti informatiky,“ dodal.
„Je to nepovedený produkt,“ řekl také lídr liberecké kandidátky Marek Pieter (STAN). Podle něj prostřednictvím tohoto nástroje dochází k další šikaně lidí. Obává se i sledování ze strany aplikace. Proti byl i Zbyněk Stanjura (ODS). „Správné by bylo zrušit EET. Vyžádat účtenku jsem měl možnost vždy,“ dodal. „Nemá cenu vylepšovat aplikaci, je třeba ji zrušit. Je to takový státní gambling,“ uvedl.
„Je to revoluční projekt. Výběr určitě funguje. Dodavatel jen dobře nezvládl aplikaci a chyba byla opravena,“ hájil pak postup exministr financí Andrej Babiš (ANO). „KDU-ČSL tvrdí, že účtenková loterie je zbytečná. EET mělo zajistit férový trh. Zvyšovat teď tu hravost nebo ten gambling je zbytečné. Spíš se ptejme na naplnění cílů celého projektu,“ sdělil paradoxně Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Lidovci totiž sedí ve vládě, jež EET prosadila.
Za zbytečný pak projekt EET určitě nepovažuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Není úplně fér, když se útočí na EET skrze účtenkovou loterii. Je nutné, aby se chyby odstranily,“ dodal. „Věřím, že se to zlepší. Je to podpůrný projekt EET,“ zmínil předseda vlády.
„Je to jen další herní prvek v našem průmyslu, nic, co by ovlivnilo výběr daní,“ sdělil komunistický poslanec Jiří Dolejš. Podle Radima Fialy (SPD) je EET jen přidělávání dalších povinností podnikatelům. „Pro EET jsme nehlasovali,“ řekl Fiala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef