V USA odvolací soud 9. července rozhodl, že vláda neprokázala, že se Mackey vědomě účastnil spiknutí, což bylo podmínkou obvinění podle příslušného zákona, informoval web Reclaim The Net, který má k dispozici kopii rozsudku.
Mackey byl v roce 2023 shledán vinným z porušení § 241 zákona 18 U.S.C., který pochází z období rekonstrukce a který trestá spiknutí s cílem zbavit jednotlivce jejich ústavních práv. Prokurátoři tvrdili, že Mackeyho memy, které vtipkovaly o tom, že příznivci Hillary Clintonové mohou hlasovat prostřednictvím textových zpráv, byly součástí koordinovaného plánu na potlačení hlasování.
„Samotná skutečnost, že Mackey zveřejnil memy, a to i za předpokladu, že tak učinil s úmyslem poškodit ostatní občany při výkonu jejich volebního práva, nestačí sama o sobě k prokázání porušení § 241,“ napsala ve svém stanovisku hlavní soudkyně Debra Ann Livingston. Protože se § 241 vztahuje pouze na spiknutí zahrnující „dvě nebo více osob“, musela vláda prokázat, že Mackey uzavřel dohodu s dalšími osobami, což se ale nestalo.
Žalobci se snažili Mackeyho spojit se soukromými skupinami zpráv na Twitteru, jako jsou „War Room“ a „Madman #2“, kde uživatelé diskutovali o politických memech.
Soud nenašel žádný důkaz o tom, že by Mackey viděl, natož se účastnil, některého z rozhovorů, které údajně tvořily spiknutí. „To se vládě nepodařilo,“ napsal soudní senát a poznamenal, že „Mackey neposlal žádné zprávy ve War Room během dvou týdnů předtím, než na Twitteru zveřejnil memy s textovými zprávami pro hlasování“.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
V rozsudku bylo zdůrazněno, že soudy se při posuzování viny v trestním řízení „nepouštějí“ do spekulací nebo „domněnek“. „Neexistoval žádný důkaz, z něhož by si porotce mohl ‚vybrat mezi konkurujícími si závěry‘ ohledně těchto dvou scénářů a rozhodnout tyto závěry ve prospěch vlády,“ uvedl soud ve svém stanovisku.
Ani Mackeyho retweet podobného memu nesplňoval tuto laťku. Původní tweet pocházel od uživatele, který se ještě nepřipojil ke skupině zpráv, o níž vláda tvrdila, že stojí za tímto systémem.
Soud neshledal žádný důvod k závěru, že retweet odrážel „nezákonnou dohodu“, a poznamenal, že „pouze z retweetu nelze vyvodit, že původní autor příspěvku a jeho přeposílatel uzavřeli dohodu s cílem poškodit občany při výkonu jejich volebního práva“.
Porota zdůraznila, že ačkoli Mackeyho memy mohly být provokativní, nechutné nebo zavádějící, nebyly ve své podstatě trestné.
Případ byl nyní vrácen okresnímu soudu s pokynem, aby vynesl osvobozující rozsudek. Rozhodnutí je silným potvrzením ochrany svobody projevu, jak ji garantuje první dodatek Ústavy USA a jasně vymazuje hranice pravomoci federální vlády při kontrole politického obsahu na internetu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cenzura , Clintonová , soud , svoboda projevu , USA , meme , fakta a dezinformace , Reclaim the Net , Mackey
autor: Natálie Brožovská
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska