Soud v pondělí začne rozplétat kauzu Key Investments

13.02.2016 16:32

Pražský městský soud začne v pondělí rozplétat případ tří bývalých členů představenstva investiční společnosti Key Investments (KI). Podle obžaloby způsobili 45 zákazníkům firmy škodu 873,7 milionu korun, když spravovali jejich peníze při obchodování s cennými papíry. Hrozí jim až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Soud v pondělí začne rozplétat kauzu Key Investments
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Na lavici obžalovaných usednou bývalý předseda představenstva Key Investments Zdeněk Brzkovský, místopředsedkyně Klára Fenstererová a členka představenstva Alena Šťastná (dříve Štorkanová). Obžaloba Brzkovského viní z toho, že při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi které patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl přitom o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem navíc byly dluhopisy v podstatě bezcenné.

Štorkánová s Fenstererovou podle obžaloby ze svých funkcí nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily například povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.

Obvinění jednotlivým zákazníkům způsobili majetkovou škodu spočívající ve ztrátě hodnoty jejich investice,“ stojí v obžalobě. Zároveň zákazníci podle obžaloby přišli o slíbené zhodnocení investice. Trojice je stíhána na svobodě.

Mezi poškozenými je 45 subjektů, do nichž patří 36 fyzických osob, čtyři právnické osoby a pět měst. Mezi poškozená města patří Sokolov, Lázně Bohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice, která v celkovém součtu podle obžaloby přišla o zhruba 523 milionů korun. K vymáhání škody u soudu se v pondělí podle zjištění ČTK chce připojit i Sokolov či Lázně Bohdaneč. Praha 10 to naopak neplánuje, jelikož peníze vymáhá v souvisejících řízeních včetně insolvenčního.

Kauza kolem Sisáka

Některá města přiznávají, že pečlivě sledují i kauzu kolem miliardáře Petra Sisáka, která souvisí s konkurzem Via Chem Group, jejíž dluhopisy za peníze měst Key Investments nakupovala. Podle pořadu Reportéři ČT všechny indicie směřují k tomu, že investiční firmu skrytě ovládal právě Sisák. Dodnes se také neví, kam peníze z Key Investments zmizely.

Policie zahájila trestní stíhání tří bývalých členů managementu Key Investments v dubnu 2013, vyšetřování bylo ukončeno v listopadu 2014. Od té doby kauzu studovala státní zástupkyně Darja Dunajová, která případ poslala k soudu loni v květnu. Hlavní část trestního spisu má 108 svazků, což je téměř 25 tisíc stran. Dalších 13 svazků spisu tvoří přílohy. Výroková část obžaloby, kterou bude muset státní zástupkyně na začátku procesu přečíst, má 19 stran. Celkem je obžaloba rozepsána na 184 stranách.

Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Své peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německá veřejnoprávní televize natočila, ČT převzala: Výklad vdovy Litviněnkové, čeho všeho je schopen Putin. A potom ukrutnosti polské státní televize

19:48 Německá veřejnoprávní televize natočila, ČT převzala: Výklad vdovy Litviněnkové, čeho všeho je schopen Putin. A potom ukrutnosti polské státní televize

Česká televize pravidelně divákům nabízí také pohled německých médií na dění kolkem nás. Jak vykresl…