Soudce Havlín si za korupci odpyká pět let a tři měsíce vězení

11. 2. 2016 18:13

Za korupci a ovlivňování případů si soudce Ondřej Havlín odpyká ve vězení pět let a tři měsíce. Pravomocně o tom rozhodl Krajský soud v Praze, který Havlínovi zmírnil původní trest 6,5 roku odnětí svobody. Pokud soudce nezaplatí peněžitý trest 350.000 korun, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o deset měsíců.

Soudce Havlín si za korupci odpyká pět let a tři měsíce vězení
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Havlín byl potrestán za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Muži hrozilo až deset let vězení. Vedle Havlína čelilo obžalobě dalších šest lidí. Do vězení z nich zamíří pouze státní zástupce František Fiala, kterému dnes odvolací senát potvrdil tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Ostatní obžalovaní odešli s podmíněnými tresty.

Odvolací soud zamítl i námitky kvůli nasazení odposlechů

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zrušení původních trestů od kladenského okresního soudu zdůvodňovali tím, že se nepostupovalo v souladu se zákonem. Kauza by tak podle nich měla putovat k novému projednání, aby se chyby napravily. Soud ale jejich námitky zamítl. "Rozsudek vycházel ze správného procesního postupu a vyhodnocení důkazů," uvedla předsedkyně odvolacího trestního senátu Eva Milcová. Podle soudkyně proces postupoval v souladu se zákonem.

Odvolací soud zamítl i námitky kvůli nasazení odposlechů, které trestnou činnost pomohly rozkrýt. Podle soudu byly použity zákonně a ukázaly plastický přehled o činnosti obžalovaných. "Mají naprosto vypovídající hodnotu," zdůraznila Milcová.  

Havlín se při výslechu na policii přiznal ke čtyřem z pěti bodů obžaloby, před soudem však odmítl vypovídat. Ke kauze se poprvé podrobně vyjádřil v dnešní emotivní závěrečné řeči, při které několikrát výrazně zvýšil hlas. Vinu nepopíral, přestože proces považuje za nezákonný, nespravedlivý a vykonstruovaný policií. "Nejsem žádný andílek, ale nejsem ani obluda z apokalypsy," prohlásil Havlín. Odsuzující rozsudek ve spojení s trestem vězení považuje za vynesení verdiktu smrti. "Dojel jsem na svoje legrácky, srandičky a řeči," uvedl také Havlín, který kromě kariéry soudce působil jako diplomat. Vyhlášení rozsudku se Havlín neúčastnil.

Peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení

Soud při snížení trestu pro Havlína přihlédl k jeho doznání, věku nebo zdravotnímu stavu. Zároveň ale upozornil na to, že se korupce dopustil dlouholetý pracovník justice. "Je to trestná činnost, která je zavrženíhodná a vysoce společensky nebezpečná. Taková trestná činnost poškozuje jméno justice," prohlásila Milcová.

Kromě Havlína a Fialy v případu figuroval advokát Karel Matějka a advokátní koncipient Boris Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený Ludvík Sýkora. Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným je Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…