Soudkyně z platové kauzy je údajně připravená přijmout dohodu, část soudců a žalobců ale stále trvá na doplatku v plné výši

9. 2. 2015 11:09

Soudkyně Jana Lorencová je podle předsedy Okresního soudu Brno-venkov Petra Jirsy připravená přistoupit na dohodu o částečném narovnání, jak ji načrtla páteční schůzka vlády a představitelů justice. Chce, aby už tahanice skončily, řekl dnes ČTK Jirsa. Žaloba Lorencové posloužila jako pilotní případ, na jehož základě Nejvyšší soud nedávno vynesl průlomový verdikt s možnými miliardovými dopady. Dnes návrh dohody projedná vláda.

Soudkyně z platové kauzy je údajně připravená přijmout dohodu, část soudců a žalobců ale stále trvá na doplatku v plné výši
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Většina soudců Okresního soudu Brno-venkov, kteří žaloby podali, podle Jirsy smýšlí podobně jako Lorencová. Zdůraznil však to, že i když dnes vláda výsledek pátečního jednání potvrdí, půjde jen o první krok. Poté bude záležet na tom, jakou konkrétní dohodu soudci skutečně dostanou na stůl. Každý si ji musí nejprve nastudovat, poté se rozhodne, zda ji podepíše.

Zda Jirsa podá proti verdiktu NS stížnost, ještě neví

Jirsa zatím také stále neví, zda proti rozhodnutí Nejvyššího soudu podá ústavní stížnost, jak navrhují někteří politici. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) nedávno uvedla, že by měl stížnost podat kvůli péči řádného hospodáře, ve sporu s Lorencovou totiž reprezentuje stát. Nikdo jiný podobnou možnost nemá.

Podle premiéra by bylo zpětné dorovnávání soudcovských platů v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu

Pokud Lorencová přistoupí na narovnání, důvody k podání stížnosti se značně oslabí. Lorencová totiž získá jen peníze, o které přišla kvůli nesprávně stanovené platové základně, nikoliv zpětně kvůli tomu, že zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali soudcům trojnásobek základny. Právě zpětné dorovnávání vadí politikům nejvíce, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je v rozporu s rozhodováním Ústavního soudu. Neznamená to však automaticky to, že Jirsa v takovém případě stížnost nepodá. Určitě se prý nerozhodne během několika dnů. Na rozmyšlenou má stále ještě téměř dva měsíce, zdůraznil.

Část soudců a žalobců bude i nadále vyžadovat doplatky v plné výši

Podle předběžné páteční dohody stát doplatí soudcům a státním zástupcům zhruba 1,2 miliardy korun. Nejhorší možný scénář počítal s šesti miliardami. Na oplátku by měli soudci stáhnout své žaloby. Podle několika zdrojů serveru Česká justice, který dnes informoval o postoji Lorencové, někteří soudci a státní zástupci žaloby nestáhnou, případně dokonce podají nové. Ve sporech o doplatky v celé výši údajně míní pokračovat, i kdyby dnes vláda na dohodu přistoupila.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…