Soused a přítel střelce z Kalifornie byl obžalován z podpory teroristů

31.12.2015 9:50

Soused a přítel střelce z kalifornského San Bernardina byl americkou velkou porotou obžalován z poskytování podpory teroristům. Informovala o tom agentura AP, podle níž čelí Enrique Marquez obžalobě mimo jiné kvůli plánování neuskutečněných útoků společně se Syedem Farookem, který se svou manželkou Tashfeen Malikovou postřílel 14 lidí. V případě prokázání viny mu hrozí až 35 let vězení.

Soused a přítel střelce z Kalifornie byl obžalován z podpory teroristů
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Čtyřiadvacetiletý Marquez dodal radikalizovaným manželům zbraně, které použili při nedávném masakru na vánoční besídce ve středisku sociálních služeb, kde zabili 14 lidí a 22 dalších zranili. Velká porota jej proto obžalovala z podpory teroristů. Obžalobě čelí i za to, že s Farookem připravoval v letech 2011 a 2012 teroristické útoky, mimo jiné pumový atentát na kalifornskou dálnici a další na vysokoškolský areál ve městě Riverside. Oba od plánovaných akcí upustili.

Marquez byl sousedem osmadvacetiletého Farooka, který ho prý před deseti lety přivedl k islámu. Marquez podle AP vypověděl, že konvertoval k islámu, když mu bylo zhruba 15 let. Podle obžaloby strávil například v roce 2011 většinu času ve Farookově bytě, kde spolu četli, poslouchali a sledovali „materiály islámského radikalismu, včetně návodů k výrobě bomby“. Šlo mimo jiné o magazín Inspire, který vydává jemenská odnož teroristické sítě al-Káida, anebo o videa produkovaná somálskými islamistickými milicemi Šabáb.

Další z bodů obžaloby viní Marqueze ze lhaní vyšetřovatelům ohledně zbraní, které poskytl Farookovi. Podle žalobců však o samotné střelbě v San Bernardinu neměl dopředu žádné informace a s Farookem se blíže nestýkal již nejméně dva roky.

Středeční obžaloba velké poroty je právním úkonem vyššího stupně než obvinění uvalená na Marqueze kvůli stejným činům před dvěma týdny. Prokuratuře umožňuje docílit rychlejšího zahájení soudního procesu bez nutnosti zdlouhavých předběžných líčení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský si proklepl nový výbor na střežení žurnalistiky. Našel svazáky z osmdesátých let, peníze z Norska i od Arabů a spoustu dalších „chuťovek“

8:19 Petr Žantovský si proklepl nový výbor na střežení žurnalistiky. Našel svazáky z osmdesátých let, peníze z Norska i od Arabů a spoustu dalších „chuťovek“

TÝDEN V MÉDIÍCH Na příkladu Miroslava Kalouska, jehož prapor média dlouhá léta drží, ale přesto se j…