Špatné zprávy odborníků: Eurozónu nečekají zlaté časy

31.08.2014 18:50

Ekonomiku eurozóny zřejmě čeká delší období stagnace. Předpokládají to podle agentury DPA někteří významní ekonomové. Obavy o ekonomiku mají rovněž představitelé Evropské unie, kteří v říjnu plánují mimořádný summit zabývající se podporou hospodářského růstu a zaměstnanosti.

Špatné zprávy odborníků: Eurozónu nečekají zlaté časy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

„Obávám se, že Evropa má před sebou delší období stagnace, deflace a vysoké nezaměstnanosti," řekl listu Welt am Sonntag prezident německého Institutu pro hospodářský výzkum (DIW) Marcel Fratzscher.

Skepticky se k vyhlídkám evropské ekonomiky staví rovněž vlivný bruselský institut Bruegel. „Hospodářský růst v Evropě je neuvěřitelně slabý," prohlásil jeho šéf Guntram Wolff. Oba ekonomové podle DPA vyzvali Evropskou centrální banku (ECB) k dalším opatřením na podporu hospodářského růstu.

„Ekonomické údaje v posledních týdnech potvrdily, že (hospodářské) oživení je zejména v eurozóně slabé, inflace mimořádně nízká a nezaměstnanost nepřijatelně vysoká," uvedli představitelé EU v prohlášení vydaném po skončení víkendového summitu v Bruselu.

Samotné zvýšení státních výdajů prý není řešením hospodářských problémů

Plánovaný ekonomický summit EU se podle prohlášení zaměří zejména na zaměstnanost mládeže. Mluvčí italského premiéra Mattea Renziho podle agentury Reuters uvedl, že summit se uskuteční 7. října.

Itálie patří k zemím, které vyzývají k pružnějšímu přístupu k pravidlům EU o rozpočtových deficitech. Tyto země tvrdí, že přílišný důraz na úsporná opatření podkopává hospodářské oživení v eurozóně.

Fratzscher nicméně upozorňuje, že samotné zvýšení státních výdajů není řešením hospodářských problémů. Klíčové jsou podle něj strukturální reformy, které by měly mimo jiné podpořit soukromé investice.

Hospodářský růst eurozóny se v letošním druhém čtvrtletí podle předběžných údajů statistického úřadu Eurostat zastavil, a to zejména kvůli poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnaci ve Francii. Eurozóna přitom ještě plně nepocítila hospodářské důsledky napjatých vztahů s Ruskem, které se zhoršily kvůli ruskému postupu vůči Ukrajině.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…