Špičky Sněmovny a Senátu se dohodly na přijetí stykového zákona

22.01.2015 13:35 | Zprávy

Vedení Sněmovny a Senátu se dohodla na tom, že chtějí do konce roku přijmout takzvaný stykový zákon, který by upravil detailní pravidla spolupráce obou parlamentních komor. Členové vedení Sněmovny a Senátu se na tom shodli na středeční společné večeři, která se uskutečnila v Senátu. ČTK to dnes řekl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Špičky Sněmovny a Senátu se dohodly na přijetí stykového zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: O návrhu rozpočtu se bude hlasovat co nejdříve

Zákon má odstranit některé nedostatky, které se během společné existence Sněmovny a Senátu objevily. "A skutečně naší ambicí je do konce roku to přijmout," řekl Gazdík s tím, že šlo o zásadní téma jednání. Potíže se podle něj ukázaly například v rámci předčasných voleb a rozpuštění Sněmovny v roce 2013 a v rámci přijímání zákonných opatření Senátu. "Tam byla celá řada otázek, na které nebyla jednoznačná odpověď," podotkl. 
    
Předsedové a místopředsedové obou komor vedli debatu i o změnách ústavy, zejména o tom, jak má vypadat harmonogram jejich projednávání. Poslanecké kluby nyní dostaly veškeré navržené změny a do měsíce se k nim mají vyjádřit. Předseda sněmovního podvýboru pro ústavu Jeroným Tejc minulý týden řekl, že politické strany se na změnách ústavy chtějí shodnout do konce března. V létě má pak konkrétní návrh dostat Sněmovna, která by ho mohla schválit do konce roku. Mezi diskutované změny ústavy patří návrhy na změnu pravomocí prezidenta, funkčního období ústavních soudců nebo zavedení klouzavého mandátu pro poslance. 
    
Poté, co se ve Sněmovně k navrhovaným změnám vyjádří i výbory a zástupci akademické sféry, obdrží návrhy Senát, který je také posoudí. 
    
Podle Gazdíka nastolili senátoři i otázku, zda by Senát neměl mít na projednání zákonů delší dobu než je nyní stanovených 30 dní. Senátoři si někdy stěžují, že mají na projednání zákonů málo času.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

5:00 Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Najděte tři rozdíly,“ vybízí v komentáři pro ParlamentníListy.cz sociolog a f…