Špion s kufrem: Nejsou důkazy. Takže úder na Rusko... Nová zjištění

12.05.2020 7:15

Týdeník Respekt napsal, že v březnu přijel do České republiky ruský agent s nebezpečným jedem ricinem v kufříku. Česko by na celou situaci mělo reagovat, jenže to má háček. Zdroj obeznámený s případem konstatoval, že česká strana nemá ke kauze jasné důkazy, na jejichž základě by mohla adekvátně jednat.

Špion s kufrem: Nejsou důkazy. Takže úder na Rusko... Nová zjištění
Foto: red
Popisek: Rusko
reklama

Server Seznam Zprávy napsal, že ruský agent se jmenuje Andrej Viktorovič Končakov, jenž je ve svých 34 letech označován za významného agenta ruské tajné služby FSB. Tento muž by mohl představovat riziko pro tři komunální politiky – pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného. Těmto třem politikům policie přidělila ochranu a sami politici zdůrazňují, že o ni nepožádali.

Anketa

Která TV teď přináší nejlepší zpravodajství? (Ptáme se od 12.5.2020)

9%
67%
14%
hlasovalo: 12544 lidí

Trojice politiků s ochrankou se podle svých slov nemůže k případu vyjadřovat. Bývalý důstojník socialistické armády Zdeněk Zbytek, dnes podnikatel a podporovatel prezidenta Miloše Zemana, byl o něco sdílnější. Končakova popsal jako „výborného kluka“, se kterým se seznámil na ruské ambasádě v Praze a prý spolu pořádají akce pro české a ruské veterány.

BIS kvůli úniku informací o této kauze podala trestní oznámení. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v souvislosti s tím řekl, že Česko bude v případě potřeby postupovat podle nót. Jenže to má háček. Zdá se, že zatím nejsou k dispozici důkazy, které by české diplomacii umožnily reagovat.

„Pokud by česká strana chtěla některé podezřelé osoby vyhostit, potřebovala by mít v ruce důkazy o provinění ruských agentů, ty však ale zatím nejsou,“ řekl Seznam Zprávám zdroj, který je se situací obeznámen.

Sněmovní bezpečnostní výbor však po svém jednání oznámil, že podporuje tajné služby v jejich práci, neboť dělají, co dělat mají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Hřiba se valí další zahnilost. Pospíšil pro PL o primátorově chování, když u toho nejsou kamery

10:40 Na Hřiba se valí další zahnilost. Pospíšil pro PL o primátorově chování, když u toho nejsou kamery

Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS…