V prvé řadě zdůraznil, že podle jeho názoru nejde o žádnou anexi neboli nedobrovolné připojení území jednoho státu k území jiného státu. Banáš to vidí tak, že na Krymu proběhlo jednoho dne referendum, lidé se rozhodli, že se chtějí připojit k Rusku, a tak se také stalo.
Problém je podle slovenského spisovatele v tom, že Spojené státy výsledky referenda neuznaly. „Referendum USA a jejich loutky neuznaly. Pokud by je uznaly, tak by se dnes (francouzský prezident Emmanuel) Macron, (německá kancléřka Angela) Merkelová a (končící předseda Evropské rady Donald) Tusk a všichni ostatní předháněli v oslavování (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ napsal Banáš na svém webu.
Připojení Krymu k Rusku měl Západ uznat prý už proto, že se proti příchodu Rusů na poloostrově nikdo nebouřil, a obyvatelé tohoto poloostrova jsou přitom známí tím, že se proti okupantům, např. proti nacistům v letech 1941 až 1944, bouřili opravdu vehementně. Slovenský spisovatel však v této souvislosti nezmínil nejedno vyjádření Krymských Tatarů, kteří si v zahraničních médiích nejednou stěžovali na útlak, kterému musí buď oni sami, nebo jejich krajané, čelit.
Banáš si však řekl, že situaci na ukrajinském poloostrově zhodnotí sám, a na Krym se vydal. Vydal se prý na poloostrov proto, aby mohl vynést na světlo pravdu o tom, jaké poměry tam panují, a aby tím snížil napětí mezi Ruskem a Západem, neboť se obává, že rusofobie, která podle jeho názoru na Západě panuje, představuje velký problém pro bezpečnost tohoto kontinentu.
„Kdo do nás vštěpuje iracionální rusofobii, která mi připomíná hokejový zápas, během kterého rozhodčí brutálně a manipulativně nadržuje jednomu mužstvu. Píská proti Rusům, je za to placený, diváci se proti tomu bouří, ale ven ze stadionu se to nedostane, protože média píšou o objektivním rozhodčím. A tak se zpráva o špinavosti podplaceného rozhodčího šíří mezi lidmi způsobem, kterému se říká alternativní,“ popsal svůj pohled na situaci slovenský literát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary