Spisovatelka Procházková žaluje Duku. Restituce jsou krádež

31.01.2012 22:17

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka čelí trestnímu oznámení. Kvůli přípravě zákona o navrácení církevního majetku ho podala spisovatelka Lenka Procházková. Duku podezírá ze spáchání trestného činu krádeže ve stadiu pokusu. Již před dvěma týdny kvůli chystaným církevním restitucím podala Procházková trestní oznámení také na premiéra Petra Nečase a členy jeho vlády.

Spisovatelka Procházková žaluje Duku. Restituce jsou krádež
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka
reklama

Procházková sdělila, že oznámení na hlavu české katolické církve předala dnes na Městském státním zastupitelství v Praze. Myslí si, že se Duka a další neznámí pachatelé mohli dopustit trestného činu tím, že se jako organizovaná skupina podíleli na přípravě návrhu zákona. Jejich záměrem přitom mohlo být docílení "převodu majetků z vlastnictví ČR do vlastnictví jiných právnických osob, čímž by České republice vznikla škoda velkého rozsahu".

Procházková není jediná

"Jsem přesvědčen o tom, že pan arcibiskup se k této věci nebude vyjadřovat," řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.Procházková, někdejší signatářka Charty 77, je nositelkou Ceny Egona Hostovského. Jedná se již o její druhé trestní oznámení v této věci. "Přicházejí další trestní oznámení ve stejné věci, takže budeme všechna tato trestní oznámení postupovat společně na věcně a místně příslušné státní zastupitelství," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Nečasova vláda je podle Procházkové podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti pří správě cizího majetku. Již dříve Procházková řekla, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří. Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Uvedla, že pochybuje o legálnosti vracení majetku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…