Stačí na to tužka a papír? Komentátor Pečinka řízl do kauzy „chytrá karanténa“

30.07.2020 16:22

Chytrá karanténa nefunguje, kritizoval Jan Hamáček ministra zdravotnictví Vojtěcha. A toho, jak funguje či nefunguje tzv. chytrá karanténa, si všímá i komentátor Bohumil Pečinka z Reflexu. Kritizuje také zřízení nové Rady vlády pro zdravotní rizika; podle něho tím jen Babiš maskuje debakl.

Stačí na to tužka a papír? Komentátor Pečinka řízl do kauzy „chytrá karanténa“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Pečinka připomíná, že do 25. května spadalo vytvoření chytré karantény pod Ministerstvo obrany. Jenže po konfliktech mezi náměstkem Prymulou, ministrem Vojtěchem a epidemiologem Maďarem se chytrá karanténa přestěhovala do gesce Ministerstva zdravotnictví. „Systém současně garantoval Babišův blízký člověk a vládní zmocněnec pro informační systémy Dzurilla,“ připomíná Pečinka. A také to, že po pár měsících prohlásili někteří experti i ministr vnitra Hamáček, že systém je v troskách.

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30333 lidí
Rozpad Pečinka demonstruje na výroku jisté hygieničky, podle které s klesajícím počtem případů na trasování kontaktů stačí „tužka a papír“. „Namísto softwaru propojujícího různé prvky řízení jsme se tím ocitli v 19. století,“ myslí si komentátor Reflexu. Podle něho chtěl Andrej Babiš zahladit stopy a tak byla ustanovena Rada vlády  pro zdravotní rizika, která chytrou karanténu převzala. Místopředsedy jsou Vojtěch a Hamáček, řízení se vrací do rukou armádě, Pečinka to tedy nazývá ústupem do „předtím opuštěných pozic“.

Podle Pečinky to takto být nemá, měla by být svěřena jednomu ministerstvu s jedním odpovědným ministrem. „Takhle funguje vláda, takhle se řídí stát. Ne přes podkomise, nadkomise a premiérova nedělní youtuberská videa,“ stěžuje si a podotýká, že řešením je u Babiše vždycky osobní nasazení. Takhle se ovšem podle Pečinky stát řídit nedá. A poukazuje, že například představa, že by Angela Merkelová zasedla v čele komise na vývoj softwaru a postupu chytré karantény, je nepředstavitelná.

Pečinka i věští temnou budoucnost, pokud bude systém rozříštěný a přijde podzimní vlna viróz. „Kdo bude ty lidi testovat?“ ptá se. „Vznik Rady vlády pro zdravotní rizika je tak jen způsob, jak zamaskovat debakl vlády v oblasti protiepidemiologických opatření. Ruku v ruce s tím jde záměr s půbilionovým deficitem zalít celý ten průšvih do peněz,“ shrnul komentátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…