Staříci se klepou na další příjmy! V Semilech vyšachovali vítěze voleb a v lidech bouchly emoce

08.11.2014 18:18

REPORTÁŽ Velká říjnová semilská revoluce byla 7. listopadu 2014 dokonána. Zákulisně upečená koalice, která z vedení města zcela vymetla jasně vítěznou Volbu pro Semily, zvolila na ustavujícím zastupitelstvu nejtěsnější většinou 11 hlasů v 21členném zastupitelstvu starostku Věru Blažkovou (ANO) a dva místostarosty - Františka Mojžíše (Spolu) a Vladimíra Šimka (ČSSD).

Staříci se klepou na další příjmy! V Semilech vyšachovali vítěze voleb a v lidech bouchly emoce
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec Jan Farský

Takovou návštěvu semilské zastupitelstvo nezažilo. V divadelním sále radnice se tísnilo na 200 lidí, někteří se ani do sálu nevešli. Sledovali špinavou politickou frašku. Když do sálu vstoupil dosavadní starosta Jan Farský, ozval se bouřlivý potlesk. Bylo jasné, na čí straně stojí sympatie většiny semilské veřejnosti. Plně se to projevilo ještě před volbou vedení města, v diskuzi. Nejdříve si vzal slovo Martin Dubec, který zorganizoval petici, protestující proti vyšachování jasného vítěze voleb – Volby pro Semily. Ta získala téměř 35 procent hlasů voličů, druhé ANO 17. „Protestujeme proti tomu, že byla při koaliční dohodě vynechána vítězná Volba pro Semily. Požadujeme, aby bylo obnoveno koaliční jednání, aby bylo Volbě pro Semily umožněno podílet se na vedení a rozvoji města,“ přečetl znění petice, kterou podepsalo za 4 dny 433 lidí. Ještě předtím se vyjádřil k nastalé situaci. „Samozřejmě se mi to nelíbí, je to podvod na voliče. Když volič jde k volbám, a už to je v dnešní době úspěch, vyhraje nějaká strana a pak je zcela vyšachována mimo, pak voliči vůbec nemusí chodit k volbám,“ konstatoval.

Zástupci vítězné Volby pro Semily získali celkem více hlasů než zastupitelé zbylých stran

Poté vystoupil Semilan Zdražil, který po roce 1989 seděl ve třech zastupitelstvech. „Nikdy se doposud v Semilech nestalo, aby strana, která získala ve volbách nejvíce mandátů, se nepodílela na vedení města. Což se teď patrně změní. Přitom Volba pro Semily získala 8 mandátů ve 21členném zastupitelstvu a celkem více hlasů než zbylých 13 zastupitelů ze všech ostatních stran,“ upozornil. „Semily jsou proti dřívějšku mnohem otevřenější ke svým občanům. Pro svou transparentnost byly zmiňovány v celostátních médiích a dávány jiným městům za příklad a dobrý vzor. Bylo to něco, čím se Semily zviditelnily dobrým způsobem. Teď budeme vysílat naopak signály negativní,“ domnívá se.

K tomu je třeba připomenout, že dosavadní starosta Jan Farský se své funkce ujal v roce 2006. Záhy zavedl vysílání z jednání zastupitelstva v kabelové televizi, v roce 2007 začala radnice zveřejňovat veškeré smlouvy i objednávky a faktury nad 30 tisíc korun. V roce 2010 se Farský stal poslancem (a od té doby jako starosta nepobíral plat) a i tady se s pomocí Rekonstrukce státu snažil prosadit, aby smlouvy zveřejňoval stát, kraje i města na internetu. Což se starým politickým matadorům nelíbí.

Nechceme zpět staré struktury a jejich praktiky ve vedení města, podplácení, tahání za nitky z Prahy a zastrašování

A platí to patrně i pro Semily. I ze zběžného pohledu na zastupitele bylo znát, že věkový průměr zastupitelů Volby pro Semily byl výrazně nižší než u ostatních stran. Kde často přesahoval důchodového věku, což se týkalo i navrhovaných místostarostů Mojžíše (bývalého starosty města před Farským) a Šimka. Nejemotivněji se vyjádřila Alena Novotná, sestra Leny Mlejnkové, lídryně Volby pro Semily, která získala i největší počet preferenčních hlasů. „Povolební dění vnímám jako výsměch voličům. Proč se tedy volby do městského zastupitelstva konaly, proč stály tolik peněz a úsilí, když jasný vítěz voleb nebyl respektován,“ sdělila. „Řekla bych to tak, že staříci by si měli užívat důchod a ne hladovět po dalších příjmech, na které se už klepou. Připomínám, že starosta Jan Farský nebral za svou práci pro město žádné peníze, zatímco oni, kteří se sem tlačí, si vytvořili další placené pracovní místo. Staříci by měli být rádi, že tu pokrokovou práci pro město někdo udělal, a to dobře. Pokud by se to mělo vrátit zpátky, nebyl by to jen návrat o osm let zpátky,“ uvedla. „Snad jste si nemysleli, že vám to jen tak lehce projde. Intriky, urážky členů Volby pro Semily. Spojit se s nespojitelnými stranami a rychle se vyškrábat do křesel. Snad jste si nemysleli, že si to lidé nechají líbit a nepřijdou, abyste si to tu mohli rychle odhlasovat. Už nechceme zpět staré struktury ve vedení města a jejich staré praktiky, tahání za nitky z Prahy, podplácení a zastrašování. Chceme další vylepšení žití v Semilech,“ řekla Alena Novotná a sklidila velký potlesk.

Semily právě spadly z Ligy mistrů do I. B třídy

Následovalo několik dalších diskuzních příspěvků a pak se začalo hlasovat o vedení města. V ní zafungovala koaliční jedenáctka patrně předjednaná již před volbami. Kromě hnutí ANO v ní jsou další uskupení Spolu, ČSSD a Semiláci s KDU-ČSL. Proti nim stojí osm zastupitelů Volby pro Semily, mimo oba bloky stojí dva komunisté. Oproti tradici si koaliční jedenáctka odsouhlasila veřejné hlasování, aby náhodou někdo v tajné volbě nezradil. Tímto způsobem byla zvolena starostkou města architektka Věra Blažková (ANO) i oba místostarostové František Mojžíš (Spolu) a Vladimír Šimek (ČSSD). „Nejbližší plán - mám provést inventuru toho, co je rozpracované, co připravené. Máme připravený program pro čtyřkoalici, takže chci zjistit, které věci jsme schopni napasovat na evropské fondy a které se budou dál zpracovávat,“ vysvětlila novopečená starostka Blažková. Odpovídala i na dotaz, jak to bude s platem druhého místostarosty. Doposud totiž díky tomu, že starosta žádné peníze nepobíral, byly v Semilech mzdové náklady pouze na obě místostarostky. Zatímco teď to vypadá na platy tři. „Finanční dopad na město nebude tak velký, jeden místostarosta Šimek bude neuvolněný, bude jen na částečný úvazek. Budeme schvalovat plnou výši odměny,“ sdělila starostka s tím, že přesnou částku nezná. V následujícím programu schválili koaliční zastupitelé pro druhého místostarostu částku 450 tisíc ročně...

To už ale většina naštvaných diváků ze zastupitelstva odešla. Byl mezi nimi i starosta Chrastavy Michael Canov. „Semily se opravdu staly vzorem pro města v celé republice. I pro Chrastavu. Nechci zasahovat do dění v jiném městě. Ale mám-li to říci fotbalovou mluvou, tak právě Semily spadly z Ligy mistrů do I. B třídy,“ okomentoval semilské dění.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…