Nečasova vláda se profilovala jako protikorupční, ale místo toho nakonec právě korupční skandály způsobily její pád. Navíc sedí stále ve vazbě dva poslanci (Rath a Pekárek). Co je podle vás příčinou těchto obvinění? Vnímáte to jako pozitivní signál v boji s korupcí a dají se podle vás očekávat ještě další obvinění?
Informace o těchto událostech mám jen z médií, tedy zprostředkované a často zkratkovité, a nemyslím si, že lze dělat soudy pouze na základě mediálních informací. Nemohu být v tomto případě objektivní a nechci lehce sklouznout do sdílení touhy po „popravě“ hlavních aktérů, samozřejmě obrazně řečeno. Všímám si, že prostřednictvím médií je vytvářen tlak na rychlé a pokud možno jednoduché řešení, ale základem jakéhokoliv řešení je maximum objektivních informací.
Co podle vás korupčnímu prostředí v ČR nejvíce nahrává? Jaký nástroj v boji s korupcí podle vás naše republika postrádá? A máte s ní vy osobně nějaké zkušenosti?
Od chvíle, kdy jsem vstoupil do politiky, zastávám jednoznačný a konzistentní názor spočívající v prosazování maximální elektronizace veřejných zakázek. My sami jsme s tím v Bruntále začali na počátku roku 2008 a musím konstatovat, že se nám toto opatření povětšinou velmi vyplatilo. Nemluvím jen o finanční stránce věci – mimochodem uspořené prostředky jdou do mnoha milionů – ale především o vysoké míře transparentnosti, kdy je skutečně prakticky eliminováno riziko korupčního jednání. Z tohoto důvodu jsem se stal členem prezidia APUeNu, asociace pro standardizaci a rozvoj elektronických výběrových řízení, a věřím, že elektronizace může vést k vyšší transparentnosti veřejných zakázek na všech správních úrovních.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková