Starosta Kuřimi: Úvahy o poloprezidentském režimu jsou přehnané

14.06.2013 12:15 | Zprávy

Starosta Drago Sukalovský (STAN) nesouhlasí s interpretací, že by se prezident snažil zavést poloprezidentský režim. Podle něj se jen snaží interpretovat nejasnosti Ústavy a zákonů ve svůj prospěch a případně pozměnit zaběhlé procedury a postupy tak, aby nebyl pouhým kladečem věnců. Důležitější pro něj však budou jeho postoje ke změnám ve stávajícím modelu smíšené státní správy a samosprávy. On sám podporuje přímou volbu starostů. V rozhovoru, který poskytl našim stránkám, se také rozpovídal o nadměrné byrokracii, kterou jsou ze strany vlády obce a města zatěžovány, ale i o nezaměstnanosti ve městě či o problémech, které trápí zdejší obyvatele.

Starosta Kuřimi: Úvahy o poloprezidentském režimu jsou přehnané
Foto: Jiří Zach
Popisek: starosta Kuřimi Drago Sukalovský

Občané ČR si mohli poprvé sami zvolit svého prezidenta, kterým se tak stal Miloš Zeman. Jak byste jej jako prezidenta hodnotil? Kritici poukazují na jeho snahy zavést u nás poloprezidentský režim. Souhlasíte?

Hodnotit prezidenta Miloše Zemana po pouhých stech dnech jeho působení ve funkci se mi zdá poněkud předčasné. Víceméně se však potvrzuje, že občané zvolili do funkce prezidenta velmi osobitého a svérázného člověka, silnou osobnost a politika nikoliv tuctového. Řekl bych, že v tomto navazuje na své dva předchůdce, byť formou výkonu svého mandátu se od nich značně liší. K některým jeho krokům mám výhrady, například k jeho silně eurofilním výrokům a činům (podpora jednotné 25procentní korporátní daně, vztyčení vlajky EU na Hradě), občas je poněkud za hranou i jeho slovník a vystupování. Důležitější pro mě však budou jeho postoje k některým ministry připravovaným změnám ve stávajícím modelu smíšené státní správy a samosprávy. Doufám, že podpoří snahy většiny starostů o zachování současného modelu a odstranění jeho nedostatků, nikoliv záměry opětovně centralizovat výkon státní správy, tedy snahu zrušit matriky na menších obcích, vytvořit centralizovaný stavební úřad apod.

K hodnocení Miloše Zemana ještě dodávám, že prezident svůj úřad zřejmě vykonává podle představ svých voličů. Svědčí o tom jeho popularita v průzkumech veřejného mínění, která se stále drží nad 50 procenty. A pokud jde o snahu zavést poloprezidentský systém, pak k něčemu takovému by bylo nutno změnit ústavu, což se zatím rozhodně nestalo. Spíš bych řekl, že prezident se snaží interpretovat nejasnosti ústavy a zákonů ve svůj prospěch a případně pozměnit zaběhlé procedury a postupy tak, aby nebyl pouhým kladečem věnců. Čas ukáže, nakolik se mu to povede. Nazývat to však poloprezidentským systémem je, dle mého názoru, přehnané.

Domníváte se, že by bylo vhodné zavést také přímou volbu hejtmanů a starostů? Proč?

Jsem spíše pro zavedení přímé volby u starostů. U hejtmanů si tím nejsem už tak jist. Důvodem je, že současný model skupinového většinového rozhodování je mnohdy nepružný, zatížený mnoha vedlejšími a neprůhlednými zájmy, s rozdrobenou odpovědností a s politikařením a kšefty mezi volebními stranami. Jsem spíše příznivcem rozhodování „jednoho muže“.  Podmínkou ovšem je úprava zákona o obcích tak, aby starosta spolu s přímou volbou dostal možnost sestavit si svůj „vládní tým“ s širokými pravomocemi a jasně danými odpovědnostmi a aby se také vyřešil případný stav, kdy voliči zvolí přímo starostu a pak, aby byla „kontrola“, zvolí do zastupitelstva jeho opozici.  Nutnou podmínkou pro přímou volbu starosty je také zavedení institutu jeho odvolání v průběhu mandátu, a to přímo voliči, například formou obecního referenda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

STAN , Kuřim , Sukalovský

autor: Kateřina Synková

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…