Starosta Opočna: Zrušení veřejné služby je největší chyba, která se stala

02.10.2013 10:21

Štěpán Jelínek (Nezávislí kandidáti Opočna) je starostou druhé volební období a sám uznává, že některé své priority musel přehodnotit. Co se mu ale podařilo realizovat a jak hodnotí otevřenost úřadu? Opočno nemá městskou policii, od června ale dohlíží na pořádek v ulicích bezpečnostní agentura. Řeč tak byla nejen o jejím významu, ale především o narůstající kriminalitě ve městě, kdy starosta zmínil i "teorii rozbitého okna“ či hovořil o dopadech, které má na obyvatele uzavření nemocnice.

Starosta Opočna: Zrušení veřejné služby je největší chyba, která se stala
Foto: archiv starosty
Popisek: Štěpán Jelínek (Nezávislí kandidáti Opočna)

Pane starosto, ve funkci jste již druhé volební období. Podařilo se vám naplnit všechny vaše priority? Co byste vyzdvihl?  A budete chtít příští rok mandát starosty také znovu obhájit?

Úkoly se nám podařilo splnit tak z poloviny. Po mém nástupu jsme se museli rozhodnout, které cíle zrealizujeme, které se odloží a zůstanou plánem, a vznikla škatule i na ty, které jsou jen zbožným přáním. Často musíme improvizovat, některé priority odložit a dělat na něčem jiném, jak se snažíme efektivně čerpat prostředky z evropských fondů. Občas tak upřednostňujeme investice či opravy, které bychom normálně dělali až za několik let.

Myslím, že se nám povedlo zlepšit komunikaci s občany, to je u starosty úkol nejdůležitější. Využíváme Opočenské noviny a webové stránky města, a pořád vyzýváme občany, aby přicházeli s náměty a vlastní aktivitou.

Povedlo se opravit historické centrum - Trčkovo náměstí a Zámeckou ulici. Oprava je oceňována odbornou veřejností i místními občany a získala i pár oficiálních ocenění.

Pokud se něco zásadního nezmění, budu kandidovat i v příštím volebním období.

Jakou formou, při jakých příležitostech, komunikujete s občany? A především, co se snažíte jako starosta dělat, aby byl městský úřad vůči občanům co nejvíce otevřený a transparentní?  Myslíte si, že má město v tomto směru k občanům nějaké resty?

Jsme malé město, kde se téměř všichni známe, proto se s lidmi potkávám hlavně na ulici ve městě, kde se mi svěřují s náměty, stížnostmi a problémy. Pak společenské události, ty jsou výborným místem k výměně informací, proto se jich snažíme mít hodně a pro všechny. Zavedl jsem také anonymní rubriku “Miřte na Jelínka“ na městském webu, kde mohou lidé anonymně klást otázky, které je trápí a přitom by neměli odvahu mi to vpálit přímo do očí. Kde máme veliký dluh, to je Facebook, Twitter a další sociální sítě, ale i tam by se to do Vánoc mělo rozjet.

Mohl bych zde psát sáhodlouze o školeních pro lidi na radnici, která jsou jistě důležitá, ale to by čtenáře moc nezajímalo. Spíš zdůrazním, že za vším chceme hledat člověka, jeho lidský rozměr. K čemu je vám analýza rizik a mapování procesů, když za tím necítíte člověka s jeho lidskými slabostmi i jeho velkolepostí? Vědět, jak se lidé chovají, když je jim dobře, a když je jim špatně, co se dá udělat, na to stačí zdravý selský rozum a otevřené oči a uši.

Za necelý měsíc nás ale čekají předčasné volby. O přízeň voličů v parlamentních volbách se bude také poprvé ucházet SPOZ a na jednom z jejich billboardů můžeme zhlédnout na známce Miloše Zemana, který se ptá ,,Dám hlas zemanovcům. A vy?“,  a to i přesto, že několikrát prohlásil, že se aktivně nezapojí do předvolební kampaně v dresu strany, která nese jeho jméno. Navíc jedním z kandidátů je jeho kancléř. Prezident tak čelí kritice, že by měl zůstat nadstranický. Souhlasíte? A jak byste celkově hodnotil ve funkci prezidenta, který je na Hradě sice teprve půl roku, ale i za tak krátkou dobu stihl mnohé?

Myslím, že vyjadřovat se nyní ke krokům prezidenta je opravdu předčasné. Že je to výrazná postava, to je asi jasné. Některé jeho aktivity se mí líbí víc, některé méně, ale vytvářet si hotový názor teď? Počkejme na věci příští.

Opočno nemá městskou policii. Od letošního června ale střeží bezpečnost města bezpečnostní agentura. Jaké jsou náklady na její financování, a osvědčila se její činnost?

S bezpečnostní agenturou jsme spokojeni. Výsledky byly znát již po jednom měsíci její činnosti. Je důležité i v tomhle oboru najít agenturu, která má kredit a dobře proškolené zaměstnance. Aby se orientovali v místních podmínkách. Nemůžete očekávat kvalitní služby agentury, když budete platit málo.  Roční náklady odhadujeme na 500 000 Kč. Kdybychom chtěli mít vlastní městskou policii, tak se dostáváme na částku kolem 2. mil. Kč provozních nákladů a to si skutečně nemůžeme dovolit.  Činnost soukromé agentury se osvědčila i díky pochopení a spolupráci s Policií ČR.  

Je kriminalita ve městě velkým problémem?  A do jaké míry trápí obyvatele problémy s bezdomovci, jejichž počet v ČR roste? Podle ministra práce Koníčka je v současnosti kolem 30 tisíc lidí bez domova, stejná situace však prý hrozí až 100 tisícům občanů. Přišel tak s koncepcí, co by všechno stát měl zařídit, aby se alarmující stav zmírnil. Vítáte opatření, která by měla přispět k řešení situace?

Kriminalita je vždy a všude velkým problémem a neřešení drobných přestupků také. Nikdy jsem si nemyslel, že i v našem malebném městě Opočně budeme řešit alkohol, drogy či lidi bez domova.

Asi znáte „teorii rozbitého okna“. Ta říká, že zločinnost může být výsledkem součtu menších zločinů a prostředí, v němž člověk žije. Tedy když žijete někde, kde jsou posprejované zdi a rozbitá okna, máte pocit, že se o vás nikdo nezajímá a vaše všímavost k tomu, co se kolem vás děje, klesá. Poté si člověk řekne: To okno už stejně bylo rozbité, tak proč bych si odtamtud něco nevzal.

Takže se snažíme se zločinem bojovat, dokud je ještě jako semínko v podobě přestupku. Musíme být důslední.

Zrušení veřejné služby (jak uvedl Ústavní soud, je to novodobá forma otrokářství) je největší chyba, která se stala. A objeví se další problémy, jak se bude chudoba šířit napříč společností. Střední třída, dosud zaměstnaná, si zatím nepřipouští, jak nebezpečný je život na dluh. Ale to by bylo na jiné povídání.

Nemocnici v Opočně v loňském roce kraj uzavřel. Jak byste zpětně rozhodnutí hodnotil, jaký dopad to má na zajištění zdravotní péče pro občany Opočna a okolí?

Byla to pro nás velká rána a bránili jsme se zuby nehty. I s transparenty na náměstí jsme šli, celé město. Dnes tu fungujuje několik ordinací a věřím, že jich bude přibývat podle potřeb Opočeňáků a lidí ze širokého okolí. Po čase by měla nastat rovnováha. Ale pořád považuji za nehumánní posílat nemohoucího člověka do Hradce Králové nebo ještě dál. A to tady máme skvělé doktory!

Město se pyšní překrásným zámkem s bohatou sbírkou obrazů a zbraní. Pro svoji historickou i uměleckou hodnotu byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.  Jak významnou roli hraje ve městě turistický ruch a co vy osobně děláte pro jeho podporu?

Turistický ruch je pro naše město ohromně důležitý. Opočno nikdy nebylo průmyslovým či jinak specializovaným městem. Je krásné a leží v krásné krajině. Měli bychom to mít pořád na paměti, když akce vymýšlíme a připravujeme.

Já osobně dost svého času věnuji dlouhodobému projektu Opočno Františka Kupky. Nejslavnější český malíř je naším nejznámějším rodákem. Teď už se těším na příští rok, kdy budou v Opočně vystaveny jeho obrazy, které v ČR nebyly nikdy k vidění.

Pořád lidem opakujeme, jak je důležité vážit si svých rodáků, ať už uspěli v jakémkoliv oboru. Přihlásit se k dědictví předků, s pokorou uznat jejich moudrost a inspirovat se od nich. Propojit se s tím dobrým v minulosti, to všechno léči naši přítomnost a dělá lepší budoucnost. A to platí nejenom v Opočně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…