Starostka Šluknova: S pojmem „město rasistů“ zásadně nesouhlasím!

18.04.2013 13:15

Starostka Eva Džumanová (BEZPP) nevnímá ve městě žádné vzrůstající napětí v souvislosti s vládními reformami. Co je ale podle ní tedy příčinou nepokojů na Šluvnovsku? Kdo a jak městu ve vypjatých chvílích nejvíce pomohl? S tím, ale i se svým názorem na úspěch Dělnické strany v komunálních volbách ve městě či na vývoj sporů ohledně skládky se svěřila starostka našim stránkám.

Starostka Šluknova: S pojmem „město rasistů“ zásadně nesouhlasím!
Foto: Redakce
Popisek: starostka Šluknova Eva Džumanová (BEZPP)

Paní starostko, současná vláda je považována za jednu z nejasociálnějších v naší historii. Souhlasíte? A vnímáte nějak v souvislosti s vládními reformami i vzrůstající napětí na Šluknovsku?

Opakovaná kritika současné vlády a mnohé protesty občanů, kteří se neobávají vyjít do ulic, hovoří za vše. Důsledky vládní reformy se týkají občanů v celé republice, nejen na Šluknovsku. Žádné vzrůstající napětí zde není zaznamenáno.

Od dob nedávných nepokojů se o Šluknově mluví jako o městě rasistů - jak to dnes vnímáte? Zlepšila se po více než roce situace mezi majoritou a minoritou? Čím to je?

S pojmem „město rasistů“ zásadně nesouhlasím! Po celá desetiletí zde žili a žijí po boku Češi, Němci, Poláci, Vietnamci, Romové a nikdy zde nebyly evidovány žádné rasistické projevy. Nepokoje na Šluknovsku byly projevem nespokojenosti občanů vůči opakovaným fyzickým útokům Romů proti majoritě (Nový Bor, Rumburk) a potřebě tuto závažnou problematiku konečně řešit. Otevřeně se začalo hovořit o obrácené diskriminaci, jasně se pojmenovala problematika výhodného byznysu majitelů ubytoven a bytových domů, kteří zcela legálně vydělávají na doplatcích na bydlení, které není žádným způsobem omezeno.

Kdo vám z vlády, Parlamentu atd. v těch nejvypjatějších chvílích nejvíc pomohl, poradil, jak vyhrocený stav v obci řešit? Co Agentura pro sociální začleňování?

Nejvíce pomohla Policie ČR a Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Nabídli konkrétní kroky a aktivní pomoc při řešení nastalé situace, pravidelně se scházeli se zástupci obcí a měst, koordinace pokračuje do současné doby. Agentura v nejvypjatějších chvílích žádnou konkrétní pomoc neposkytla. Její návrhy na jisté řešení byly v dlouhodobém horizontu, nikoli v dané vypjaté situaci.

Myslíte, že je dobrou či naopak špatnou známkou pro společnost, že na podzim zde Dělnická strana dostala ve volbách celkem vysoké procento hlasů?

Výsledky voleb jsou vždy zpětnou vazbou pro politiky, které jasně vypovídají o tom, jak občané vnímají politickou situaci v zemi, jak se jim žije, kdo je zklamal, kdo jim nabízí reálná (či nereálná) řešení. Výsledky voleb Dělnické strany jsou toho důkazem.

Jediné skládce na Šluknovsku hrozí zavření. Její provozovatel se totiž nemůže dohodnout se Šluknovem na podmínkách fungování. Jak se případ vyvíjí?  A jaké řešení byste preferovala vy osobně?

Jednání s firmou Marius Pedersen stále probíhají. Stávající nájemní smlouva s firmou je platná. Stavební povolení pro stavbu nové kazety bylo vydáno v srpnu 2012. Firma předložila návrh nové nájemní smlouvy, ve které si vybudování nové kazety podmínila 15 mil. alokací finančních prostředků města na vázaném účtu, ze kterého by byla hrazena spoluúčast při případné ekologické škodě, která by mohla vzniknout. Tuto nestandardní podmínku jsme projednali na KÚ v Ústí nad Labem a s právním zástupcem města. Zastupitelé na svém řádném zasedání v prosinci 2012 vyjádřili svůj nesouhlas s podmínkou firmy Marius Pedersen.  Osobně preferuji takový způsob podmínek v nájemní smlouvě, který nebude jednu či druhou stranu znevýhodňovat a bude přijatelný pro obě strany.

Šluknov je nejsevernější město ČR. Jaké škody tu zanechala letošní zima, která byla obzvlášť dlouhá?

Letošní dlouhá zima si vybrala svou daň na stavu komunikací. Opravdu katastrofální je stav krajské komunikace z Rumburku směrem na Šluknov. Co se týká komunikací ve městě, SÚS plánuje v letošním roce opravu průtahu městem v hodnotě 4 mil. Kč, město Šluknov pak nový povrch části nejhoršího úseku komunikace směrem k sídlišti v hodnotě 400 tis. Kč a další drobné opravy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Katka Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

6:16 Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

„Chtěl bych, aby neziskovky, které dělají dobré a důležité věci, byly v Česku silnější,“ zaznělo od …