Starostové odmítají zdanění hazardu, jaké přijali poslanci

18.11.2011 16:04

Starostové a primátoři odmítají podobu zdanění hazardu, kterou přijali poslanci. Proto navrhují Senátu, aby tento návrh, který pochází z pera rozpočtového výboru, vrátil do sněmovny. Pokud by nakonec prošel návrh v podobě, v jaké je, doporučují městům a obcím na svém území hazard kompletně zakázat.

Starostové odmítají zdanění hazardu, jaké přijali poslanci
Foto: Martin Šimák
Popisek: Herny jsou často kritizovány zejména kvůli kriminalitě

Svaz měst a obcí ČR odmítá podobu zdanění hazardu, jakou přijala Poslanecká sněmovna. Podle původního zákona, jehož podoba je zakotvena i v koaliční smlouvě, se měl loterijní odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi rozdělit mezi stát a obce.

Nakonec ale prošla možnost, kterou prosazoval rozpočtový výbor. Odvody z loterií se rozdělí mezi ministerstvo školství, obce a na veřejně prospěšné účely. To znamená, že o poslední třetině budou rozhodovat loterijní firmy pod dohledem ministerstva financí.

Související: Při hlasování o hazardu se spojila ODS s opozicí. TOPka je znechucená

Podle svazu se tím výrazně snižují příjmy obecních rozpočtů. Pro samosprávu v tomto případě budou loterie znamenat především výdaje související s negativními vlivy hazardu. V roce 2012 už totiž obce nebudou moci vybírat ani místní poplatek.

"Vítáme aktuální snahu o řešení zásadní a nepochopitelné chyby související s přerozdělováním zisků z hazardu. Chápeme ji jako poslední možnost, jak pro obce v roce 2012 a dalších letech zajistit alespoň nějaké zdroje z tohoto celospolečensky negativního segmentu podnikání. Za vhodnější variantu považujeme, aby Senát návrh vrátil zpět do Sněmovny s pozměňujícím návrhem v podobě původní koaliční dohody," uvedl předseda svazu Dan Jiránek.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…