Starostové za ODS chtějí možnost vykázat lidi z městských částí

26.09.2018 15:26

Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) chce ve Sněmovně předložit novelu přestupkového zákona, která by znovu umožnila v případě trojnásobného spáchání vážného přestupku vyhostit provinilce z území obce nebo městské části. Spolu se starostou Prahy 3 Alexandrem Bellu (ODS) také chtějí, aby obvodní ředitelé městské policie podléhali přímo starostům, píše ČTK.

Starostové za ODS chtějí možnost vykázat lidi z městských částí
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová
reklama

Oba politici to dnes řekli novinářům.

Radnice ztratily možnost vykázat problémové lidi ze svého území novelou přestupkového zákona, která vstoupila v platnost loni v červenci. Podle Černochové to byla chyba, protože městští strážníci tím ztratili jedinou možnost, jak efektivně postihovat dlouhodobě problémové osoby či drogově závislé. V minulosti se podle ní tato možnost využívala. „Byly to ojedinělé případy a ukázalo se, že to funguje,“ uvedla.

Kvůli návrhu tuto možnost do zákona vrátit se Černochová sejde s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). „Jsme na startu, předpokládám, že k tomu najdu napříč politickým spektrem podporu,“ uvedla. Zároveň spolu se starostou Bellu podporují další návrh poslance Jana Bauera (ODS), který už ve Sněmovně leží. Ten by rovněž v případě spáchání tří vážných přestupků umožnil provinilci odebrat dávky v hmotné nouzi.

Přehodnocení si podle obou starostů zaslouží také vztah mezi městskou policií a radnicemi městských částí. „Bylo by mnohem lepší, aby každý obvod měl městskou policii podřízenou danému statutárnímu zástupci, to znamená starostovi,“ uvedl Bellu. Tato změna by byla možná jenom novelizací zákona o hlavním městě. Tu by si podle Černochové měla vzít na starost nová rada vzešlá z říjnových voleb v rámci zákonodárné iniciativy, kterou Praha má.

Nyní je systém nastaven tak, že šéfové každého z 15 obvodních ředitelství podléhají řediteli městské policie, který se zodpovídá radě hlavního města, potažmo radnímu pro bezpečnost. Tím je Libor Hadrava (ANO).

Bezpečností situace je v metropoli komplikovaná zejména v centru města, kde se koncentrují služby pro bezdomovce a drogově závislé, kteří se tam stahují z celé země. Bellu řekl, že nejkrizovější je oblast, která kopíruje trasu tramvajové linky číslo 9, zejména pak v okolí hlavního nádraží a křižovatky Bulhar, kde se nachází centrum Naděje.

Městská policie dlouhodobě řeší nedostatek strážníků, v Praze 3 podle starosty chybí 20 strážníků, v Praze 2 to je 25 a v první městské části 38 strážníků. Městské policii se dlouhodobě nedaří nabírat dostatek nových lidí, a to i přes zvyšování platů či nabídku náborových příspěvků a dalších benefitů. Podle Černochové by bylo namístě, aby se strážníkům v Praze a v dalších větších městech vyplácel vyšší rizikový příspěvek.

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Od 12.4. 2021 pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…