Stát chce do dopravních staveb investovat ročně 166 miliard

13. 5. 2019 12:01

Stát chce do roku 2029 ročně investovat do výstavby dopravní infrastruktury kolem 166 miliard korun. Je to téměř dvojnásobek rozpočtu fondu dopravy pro letošní rok. Na setkání lídrů českého stavebnictví to dnes uvedl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Zprávu přinesla ČTK.

Stát chce do dopravních staveb investovat ročně 166 miliard
Foto: archiv red
Popisek: Typický obrázek na D1 - stojící kolona

Vláda chce podle chystaného Národního investičního plánu dostavět základní síť dálnic a železničních tratí do roku 2030. Finanční výhled Ministerstva dopravy v investičním plánu by měl mimo jiné přinést jistotu pro soukromý sektor, který bude mít přehled, jak se bude stavět, a bude tak mít možnost plánovat své kapacity.

Zdroje pro dopravní stavby mají zajistit vedle státního rozpočtu a peněz z evropských fondů půjčky například od Evropské investiční banky či projekty PPP spolufinancované soukromým sektorem. První projekt PPP stavby dálnice D4 na trase Příbram–Písek by měl začít letos, ministerstvo chce jednat o dostavbě touto formou i na dálnicích D6, D35 a D3.

Státní fond dopravní infrastruktury letos hospodaří s celkovými plánovanými výdaji okolo 100 miliard korun. Z toho pro Ředitelství silnic a dálnic půjde 40 miliard Kč a pro Správu železniční dopravní cesty 43,5 miliardy. V případě potřeby, pokud budou připravené další projekty, chce fond částky navýšit. Letos dosud fond vyčerpal 21,4 miliardy Kč.

Národní investiční plán, jehož obrysy loni v listopadu představil premiér Andrej Babiš (ANO), by měl být podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) zveřejněn zřejmě na podzim letošního roku. Celkově plán vlády zahrnuje přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …