Stát nebude platit za péči o zabavená týraná zvířata

19.09.2012 16:38

Stát nebude muset obcím platit péči o zabavená týraná zvířata. Ve středu tom rozhodla sněmovna, když nepřijala senátní úpravu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Podle předlohy by mohly úřady zabavit zvířata lidem, kteří je týrají, nebo zakázat krutým chovatelům jejich další držení. Míří k podpisu prezidentu Václavu Klausovi, informuje ČTK.

Stát nebude platit za péči o zabavená týraná zvířata
Foto: Jaroslav Bukovský
Popisek: Ochránci zvířat - ilustrační foto

I v současnosti je možné zvíře tyranovi odejmout a umístit je do náhradního zařízení. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si je zpět.

Úprava jen zvýší byrokracii, míní Bendl. Stovka krav není pejsek a kočička, volá opozice

Státní platby obcím navrhl v Senátu do předlohy Jaroslav Kubera (ODS). Podle něho má stát lepší prostředky pro následné vymáhání nákladů na péči než obec s rozšířenou působností. Proti úpravě se ve středu před poslanci vyjádřil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) kvůli zvýšení byrokracie.

Naopak senátor Josef Řihák (ČSSD) uvedl, že novela by mohla bez návrhu horní komory zvýšit obcím výdaje. Může podle něho nastat třeba situace, kdy se radnice bude muset postarat o stádo stovky krav. "Nejedná se o nějakého pejska nebo kočičku," podotkl senátor. Většinu poslanců ale nepřesvědčil.

Novela stanovuje požadavky na lidi, kteří usmrcují zvířata

Novela se kvůli evropské směrnici podrobně věnuje také kvalifikaci ošetřovatelů a krmičů prasat, kteří by měli být buď poučeni chovatelem, nebo absolvovat školení. Stanovuje požadavky na vzdělání a kvalifikaci lidí, kteří usmrcují zvířata nebo pracují s pokusnými zvířaty. Předloha upřesňuje rovněž požadavky pro udělení povolení k rituálním porážkám zvířat a upravuje ochranu zvířat pro vědecké účely.

Novela má současně zavést poplatek 500 korun za prodloužení povolení k chovu vybraných druhů a zvýšit sazbu za schválení žádostí o převoz zvířat z 200 na 1000 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

17:05 To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

Právník Tomáš Tyl se rozhodl vstoupit do světa aktivní politiky. Kromě toho, že chce měnit pořádky v…