Stát v létě na mýtu vybral 1,77 miliardy, přesto tento funkční systém, který má ve vlastnictví, posílá do šrotu

01.10.2019 10:21 | Zprávy

Stát během letních prázdnin vybral na mýtu 1,77 miliardy korun, což je meziročně o zhruba procento více. Za celý letošní rok se tak vybralo téměř 7,3 miliardy korun, což je proti loňskému roku nárůst přes 2,17 procenta. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch.

Stát v létě na mýtu vybral 1,77 miliardy, přesto tento funkční systém, který má ve vlastnictví, posílá do šrotu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově

„Při stávajícím vývoji meziročního nárůstu mýta vybereme za rok 2019 od kamionů kolem 10,4 miliardy korun,“ řekl generální ředitel Kapsche Karel Feix.

Vyšší výběry byly během letošního léta v červenci, kdy příjmy činily 926 milionů korun, meziročně o šest procent více. V srpnu naopak meziročně výběry klesly o čtyři procenta na 851 milionů korun. Celkově se tak potvrdilo, že zejména prázdninové měsíce patří při výběru mýta ke slabším obdobím.

Dosud nejsilnějším měsícem letošního roku byl květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. V rámci téměř 13leté historie mýta v Česku zůstává rekordním loňský říjen s 1,03 miliardy korun. Na podzim se tak letos dají očekávat opět vyšší příjmy proti létu.

Podíl ekologických vozidel, které patří do skupiny Euro VI, dál roste. V současnosti tvoří skoro 68,5 procenta. Provozní nákladovost systému podle společnosti zatím letos činí 14,3 procenta, což je 1,06 miliardy korun.

V příštím roce se mýtný systém rozšíří o 860 kilometrů silnic první třídy. Podle předpokladů státu by nově zpoplatněné úseky měly zvýšit roční výběry mýta přibližně o 1,5 miliardy korun. Dosavadní smlouva na provoz mýtného systému se společností Kapsch vyprší na konci letošního roku. Ministerstvo dopravy jako nového provozovatele od roku 2020 vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za deset let provozu systému. Plnění mýtné smlouvy minulý týden ovšem zakázal s ročním odkladem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

5:00 Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Najděte tři rozdíly,“ vybízí v komentáři pro ParlamentníListy.cz sociolog a f…