Státní nemocnice melou z posledního, neplatí faktury. Největší ránu jim prý zasadil Heger

07.06.2014 7:47

Státní nemocnice na tom nejsou dobře. Ačkoli jich je jen 12, dluží čtyři miliardy korun a ty bude muset někdo zaplatit. Zaplatí je stát, a tedy všichni daňoví poplatníci. Podle informací sobotní MF Dnes na tom jsou státní nemocnice nejhůř od roku 2006. Svůj díl na tom nesou i lékaři, ale dluhy většinou vznikaly v důsledku reforem vlády Petra Nečase (ODS). Nejhorší prý bylo, když měly nemocnice dostávat za stejné výkony stejné peníze.

Státní nemocnice melou z posledního, neplatí faktury. Největší ránu jim prý zasadil Heger
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

České nemocnice vlastněné státem nestíhají platit faktury, v důsledku čehož jim hrozí vysoké penále a opoždění dodávek léků. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) proto uvažuje o peněžní injekci. „Finanční příspěvek nemocnicím nelze vyloučit,“ říká mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Za stejné výkony stejné peníze

Tak špatně na tom nemocnice byly naposledy v roce 2006, kdy se jim dostalo vládní pomoci ve výši 1,6 miliardy. Nemocnice také porušují zákon, protože některé jejich závazky překročily dvouměsíční lhůtu splatnosti. Dluhy často vznikly v důsledku reforem kabinetu Petra Nečase (ODS), svůj díl ale nesou i lékaři účastnící se akce „Děkujeme, odcházíme“ z roku 2011, kdy se jim zvedaly platy. Ranou bylo i zvyšování DPH. Loni jsme zaplatili na DPH o 173 milionů korun víc než v roce 2013,“ prohlašuje Filip Brož ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

To nejhorší prý ale přišlo v okamžiku, kdy exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) začal prosazovat systém, v němž měly různé nemocnice za stejné výkony dostávat od pojišťoven tytéž peníze. Státní nemocnice byly přitom zvyklé dostávat podstatně víc. „Příjmy od pojišťoven poklesly o více než 150 milionů,“ prozradila mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Šárka Urbanová. Pojišťovny to vysvětlují i skrze konkurenční tlaky, které vedou ke snižování cen a brání se platit podobné peníze jako VZP.

Hegerův nástupce v úřadu Martin Holcát hledal cesty, jak fakultním nemocnicím přilepšit. Přilepšil by tím ale i sobě, neboť pracoval v Motole. Vymyslel koeficient, který Holcátovi kritici označili za „bulharský“. Každé nemocnici se měly finanční prostředky násobit jinak. Sluší se dodat, že krajské nemocnice tak velké problémy nemají, protože do nich hejtmani „nalili“ miliony až stovky milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…