"To je v něčem podobné tomu, co se přihodilo v České republice v roce 1938, kdy také v pohraničí některé skupiny občanů - poměrně početné - volaly po připojení k německé říši. A víme, jaké to mělo neblahé, těžké, bolestné důsledky nejenom na Českou republiku, ale na celou Evropu a prakticky na celý svět," prohlásil Štěch. Volání po právu na sebeurčení nesmí být nikdy nadřazeno mezinárodnímu právu, jehož součástí je nedotknutelnost suverenity a územní celistvosti, dodal.
Uvedl to po setkání s předsedou černohorského parlamentu Rankem Krivokapičem, který také předsedá Parlamentnímu shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle něj je situace po ruské invazi na ukrajinské území v mnohém podobná válce na Balkáně po rozdělení Jugoslávie. "Jsou tam opravdu jen malé rozdíly," prohlásil Krivokapič. Potřeba jsou podle něj konkrétnější a přímější kroky, ne pouze vyhlašování stanovisek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk