Štěch přirovnal dění na Krymu k Československu v roce 1938

04.03.2014 13:52

Současné dění na Krymu a snahy jeho ruských obyvatel o spojení s Ruskem dnes přirovnal předseda českého Senátu Milan Štěch k situaci v pohraničí Československa v roce 1938. Tehdy také část tamních obyvatel německé národnosti volala po připojení k nacistickému Německu. Připomněl i důsledky, které to nakonec mělo v podobě druhé světové války.

Štěch přirovnal dění na Krymu k Československu v roce 1938
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda senátu Milan Štěch

"To je v něčem podobné tomu, co se přihodilo v České republice v roce 1938, kdy také v pohraničí některé skupiny občanů - poměrně početné - volaly po připojení k německé říši. A víme, jaké to mělo neblahé, těžké, bolestné důsledky nejenom na Českou republiku, ale na celou Evropu a prakticky na celý svět," prohlásil Štěch. Volání po právu na sebeurčení nesmí být nikdy nadřazeno mezinárodnímu právu, jehož součástí je nedotknutelnost suverenity a územní celistvosti, dodal.


Uvedl to po setkání s předsedou černohorského parlamentu Rankem Krivokapičem, který také předsedá Parlamentnímu shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle něj je situace po ruské invazi na ukrajinské území v mnohém podobná válce na Balkáně po rozdělení Jugoslávie. "Jsou tam opravdu jen malé rozdíly," prohlásil Krivokapič. Potřeba jsou podle něj konkrétnější a přímější kroky, ne pouze vyhlašování stanovisek.


OBSE by podle Krivokapiče měla vytvořit poradní skupinu, která by byla základní pilířem pro řešení situace na Krymu. Chce také rychlé a přímé jednání s Ruskem za účasti Ukrajiny s cílem nalézt stabilní řešení.
Předseda Senátu také uvedl, že za současné situace "velmi zvažuje" uskutečnění své cesty do Moskvy v půlce března. "Obávám se, že nebude zrovna vhodná atmosféra na jednání o prohloubení ekonomických vztahů," prohlásil. Dodal, že další postup bude konzultovat s vládou, zejména s ministrem zahraničí.


Štěch a Krivokapič jednali také o úsilí Černé Hory připojit se k EU a NATO. Předseda Senátu přislíbil pomoc Černé Hoře na této cestě.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…