Štětina, režisér Marhoul, lídr krymských Tatarů a další vydali výzvu: Zasáhněte proti Rusku

25.07.2014 9:03

V Česku vznikla nová výzva adresovaná politikům Severoatlantické aliance a dalších zemí, která má za cíl varovat před „imperiálním jednáním Ruska“, a vyzývá je, aby na to adekvátně reagovali na mezinárodní politické scéně. Podle serveru Lidovky.cz petici nazvanou „Odvahu a vůli!“ podepisují i zahraniční osobnosti.

Štětina, režisér Marhoul, lídr krymských Tatarů a další vydali výzvu: Zasáhněte proti Rusku
Foto: red
Popisek: Václav Marhoul
reklama

V dokumentu se mimo jiné píše: „Rusko otevřeně porušuje čerstvě uzavřené dohody ze Ženevy. Rusko jasně říká, že jeho zájmy zasahují dále do Evropy, a nejen tam, a Západ jen přihlíží. My jako angažovaní občané vyjadřujeme solidaritu s Ukrajinou, se svobodnou, demokratickou, suverénní a samostatnou Ukrajinou, s mezinárodně potvrzenými hranicemi.“ To mimo jiné zmínili autoři dopisu Petr Marek a Pavel Korec z iniciativy BEZ komunistů s tím, že reakce Západu, jeho státníků, je pro ně těžko pochopitelná. „Vypadá to, jako by se zdráhali uvěřit tomu, co Rusko jasně dělá, a stále k němu přistupovali s iluzí, kterou si v minulých letech utvořili.“

Celý text výzvy „Odvahu a vůli!“ ZDE:

Autoři výzvy se prý obracejí nejen na české politiky, ale především na státníky z členských zemí Severoatlantické aliance, Evropy i Austrálie. „Chceme, aby začali vidět Rusko realisticky a jednali podle toho,“ říká Petr Marek. Petici už podepsali osobnosti jako hudebník David Koller, zakladatelka mateřských center Rut Kolínská, režisér Václav Marhoul, sociolog Fedor Gál, bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, spisovatelky Alena Ježková, Markéta Hejná a Jenny Nowak nebo poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina.

„Reakce Západu je ovšem nejen těžko pochopitelná, je především nebezpečná, protože de facto posiluje apetit agresora, de facto ho vybízí k tomu, aby pokračoval,“ míní autoři výzvy.

„My se domníváme, že je třeba strhnout klapky z očí a podívat se na počínání Ruska bez iluzí. Tam, kde se Rusku ustoupilo, v deklarovaném zájmu lepších vztahů, jen toho využilo k rozšiřování svého vlivu. Je okamžitě třeba přehodnotit bezpečnostní strategii vůči Rusku, především v rámci Severoatlantické aliance, a také na všech dalších úrovních,“ apelují na státníky nejen autoři, ale i další signatáři.

Podepisují i zahraniční osobnosti

„Postupně se připojují kromě Čechů i zahraniční signatáři,“ zdůrazňuje Marek. Mezi ně prý patří vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev nebo poslanec Evropského parlamentu Tunne Kemal z Estonska. Podpisů je nyní podle autorů přes tisíc a v posledních hodinách rychle přibývají další. Výzva bude následně předána prezidentům a předsedům vlád prostřednictvím ambasád.

Iniciátoři podle svých slov vyjadřují pohled občanů ze zemí, které mají historickou zkušenost s imperiálním jednáním Ruska a kteří si uvědomují nebezpečnost tohoto jednání. Žádají proto, aby státy Západu adekvátně reagovaly na Ruskem porušované mezinárodní právo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…