„Nemáme nic víc než dojmy, předsudky, možná osobní animozitu a přenášíme domácí politickou bitvu z České republiky na unijní půdu,“ řekla v debatě místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která byla zvolena za hnutí ANO premiéra Babiše. V otázce auditu podle ní probíhá standardní komunikace mezi Českem a EU, standardní je podle ní také práce českých orgánů činných v trestním řízení.
„Ctěme presumpci neviny,“ vyzvala Charanzová. Bod jednání týkající se českého premiéra označila za zcela irelevantní a postrádající smysl. Debata v EP podle ní nese „politický podtext“ a to, že se europarlament nechal vtáhnout do vnitropolitického boje, označila za nevhodné. Také podle Ondřeje Knotka z hnutí ANO byla půda EP „nešťastně využita k přenesení domácí politické situace“.
Kdo se však do Babišových poslanců následně pustil, byl šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr. Podle něj Babišovi poslanci působili v Evropském parlamentu jako ubozí exoti. „Jediní poslanci, kteří se v debatě Andreje Babiše zastali, byli jeho dva vlastní straničtí kolegové a Ivan David za SPD. Působili poněkud exoticky, protože hájili něco, co je pro celý Evropský parlament neobhajitelné,“ zkonstatoval Šafr. Podle jeho slov Charanzová i Knotek zaujali pozornost probabišovským fanatismem a ignorováním faktů. „Jejich vystoupení bylo v podstatě důkazem o tom, že v Česku není něco v pořádku. Oba tvrdili v rozporu s elementární logikou, že celé téma konfliktu zájmů a neoprávněného pobírání dotací je jen českou vnitřní záležitost,“ sdělil Šafr.
Charanzové i Knotkovi oponovala například předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, podle které se nejedná o „českou interní diskusi“. Hohlmeierová zdůraznila, že jí nejde o to, jak postupuje v případu česká justice. „Evropské dotace nesmí podporovat oligarchické struktury,“ zdůraznila německá europoslankyně z lidovecké frakce (EPP).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?
A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...
Další články z rubriky

19:55 Nechceš, musíš. O2 připravilo peklo zákazníkům
Když společnost O2 v únoru oznamovala změnu dlouho zavedené služby O2TV na Oneplay, asi málokdo čeka…
- 20:30 Co mohou Ukrajinci ztratit? „Nakonec i Oděsu.“
- 17:29 Policie vyvlekla nemocnou k výslechu. SPD žádá Rakušanovu hlavu
- 16:29 V Madridu dostal kulku do zad a do hlavy. „Zelenského příprava na volby.“
- 12:01 Přijdu říct, jak to bylo. Mezinárodní aktér o volbách v Rumunsku
- 11:41 „Remigrace.“ Odchod migrantů z Evropy řešila akce, na níž Němci nesměli odletět