Stíhání Babiše – je zle? Řešili to v Evropě. Zde jsou české reakce

19.01.2020 17:38 | Zprávy

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Poslanci se ve zhruba padesátiminutové debatě neshodli mimo jiné na tom, zda je Babišova kauza vnitřní záležitostí Česka, nebo by se měla řešit na evropské úrovni, píše ČTK. Zatímco podle české europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) je taková debata irelevantní, Němka Monika Hohlmeierová zdůraznila, že podezření ze zneužívání evropských dotací není interní českou věcí. Usnesení v návaznosti na debatu EP přijme až na jednom z příštích zasedání, podle informací ČTK by to mělo být již v únoru. O jednání informoval mimo jiné server Forum24.cz.

Stíhání Babiše – je zle? Řešili to v Evropě. Zde jsou české reakce
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Nemáme nic víc než dojmy, předsudky, možná osobní animozitu a přenášíme domácí politickou bitvu z České republiky na unijní půdu,“ řekla v debatě místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která byla zvolena za hnutí ANO premiéra Babiše. V otázce auditu podle ní probíhá standardní komunikace mezi Českem a EU, standardní je podle ní také práce českých orgánů činných v trestním řízení.

„Ctěme presumpci neviny,“ vyzvala Charanzová. Bod jednání týkající se českého premiéra označila za zcela irelevantní a postrádající smysl. Debata v EP podle ní nese „politický podtext“ a to, že se europarlament nechal vtáhnout do vnitropolitického boje, označila za nevhodné. Také podle Ondřeje Knotka z hnutí ANO byla půda EP „nešťastně využita k přenesení domácí politické situace“.

Kdo se však do Babišových poslanců následně pustil, byl šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr. Podle něj Babišovi poslanci působili v Evropském parlamentu jako ubozí exoti. „Jediní poslanci, kteří se v debatě Andreje Babiše zastali, byli jeho dva vlastní straničtí kolegové a Ivan David za SPD. Působili poněkud exoticky, protože hájili něco, co je pro celý Evropský parlament neobhajitelné,“ zkonstatoval Šafr. Podle jeho slov Charanzová i Knotek zaujali pozornost probabišovským fanatismem a ignorováním faktů. „Jejich vystoupení bylo v podstatě důkazem o tom, že v Česku není něco v pořádku. Oba tvrdili v rozporu s elementární logikou, že celé téma konfliktu zájmů a neoprávněného pobírání dotací je jen českou vnitřní záležitost,“ sdělil Šafr.

Charanzové i Knotkovi oponovala například předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, podle které se nejedná o „českou interní diskusi“. Hohlmeierová zdůraznila, že jí nejde o to, jak postupuje v případu česká justice. „Evropské dotace nesmí podporovat oligarchické struktury,“ zdůraznila německá europoslankyně z lidovecké frakce (EPP).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechceš, musíš. O2 připravilo peklo zákazníkům

19:55 Nechceš, musíš. O2 připravilo peklo zákazníkům

Když společnost O2 v únoru oznamovala změnu dlouho zavedené služby O2TV na Oneplay, asi málokdo čeka…