Stovky generálů. Za tři čtvrtě miliardy ročně. Tady se dá ušetřit? Vše sečteno

09.12.2023 8:54 | Monitoring

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org, která byla založena v roce 2009, nedávno upozornila na to, že státu rostou výdaje na výsluhy pro policisty. A teď přišla s dalším pro státní rozpočet nákladným zjištěním, které naznačuje, kde by mohla vláda pětikoalice ušetřit, kdyby chtěla. „V ČR živíme 400 generálů a stojí nás to ročně tři čtvrtě miliardy korun,“ upozornila organizace.

Stovky generálů. Za tři čtvrtě miliardy ročně. Tady se dá ušetřit? Vše sečteno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Petr Pavel

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) o sobě říká, že chce být rozpočtově zodpovědná a Kverulant.org jí před časem nabídl cestu, jak ušetřit. Úpravou vyplácení policejní renty, která české plátce daní stojí nemalé peníze. V Česku se vyplácí po alespoň 15 letech služby a kupříkladu bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý, který po odchodu od policie přešel na post velvyslance na Slovensku, si měl v kombinaci policejních výsluh a platu velvyslance přijít až na 400 tisíc měsíčně.

Ale to není jediný finanční problém. Kverulant také přišel se zjištěním, že v Česku máme na 400 generálů, kteří státní kasu ročně vyjdou na 750 milionů korun. Nejvíc generálů vzešlo z armády. Mezi lety 1998 až 2023 jde o 309 generálů. U policie to bylo 40 generálů, u hasičů 24, u Vězeňské služby ČR to bylo 17 generálů. U celníků bychom za oněch 25 let našli 6 generálů a v BIS čtyři.

„Za posledních 25 let bylo jmenováno v průměru 16,3 generála ročně, ale za poslední dva roky se s generály tak říkajíc roztrhl pytel. V roce 2022 jich bylo jmenováno 32 a v roce 2023 si pro generálské lampasy zašlo na Pražský hrad 31 osob,“ upozornila organizace.

Do generálských hodností jmenuje prezident republiky. Petr Pavel do ní jmenoval stávajícího šéfa BIS Michala Koudelku, kterého celé roky před tím odmítl do generálské hodnosti povýšit Pavlův předchůdce v pozici prezidenta Miloš Zeman.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

více není třeba komentovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepepek vyskoč ze senátu , 09.12.2023 12:39:31

|  6 |  0

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…