Stovky protestujících prošly Varnsdorfem. Policie zajistila klidný průběh

29.01.2012 16:01

AKTUALIZOVÁNO Ve Varnsdorfu se dnes odpoledne konala demonstrace svolaná nacionalistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Zúčastnily se jí asi čtyři stovky lidí, většinou místních obyvatel, dorazilo také několik desítek příznivců DSSS. Po mítinku na náměstí se účastníci vydali na pochod do problémových lokalit města, které obývají nepřizpůsobiví obyvatelé. Asi dvouhodinová akce, na niž dohlížela policie, se obešla bez konfliktů a výtržností.

Stovky protestujících prošly Varnsdorfem. Policie zajistila klidný průběh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Občanské hlídky ve Varnsdorfu

Mítink byl zorganizován v souvislosti se smrtí ženy, kterou podle policie na Nový rok napadli Romové. Žena později zemřela, podle pitvy na krvácení do mozku. Spojitost s útokem se prokázat nepodařilo.

Demonstrace začala hodinu po poledni na náměstí, jediným řečníkem byl předseda strany Tomáš Vandas. Ten asi po půlhodinovém projevu vyzval přítomné, aby se vydali na pochod městem. Právě z této části demonstrace panovaly největší obavy, protože na podobné akce DSSS se v poslední době sjíždí tvrdé jádro příznivců strany z celé ČR. Většinu účastníků dnes však tvořili místní lidé. Z romských občanů se neobjevil nikdo.

Nic než národ, znělo také ulicemi

Průvod dvakrát prošel kolem ubytovny Sport, kterou obývají zejména Romové a která platí za jedno z nejproblémovějších míst ve městě. Účastníci z řad DSSS nesli vlajky a transparenty, na jednom z nich byl například nápis Stop černému rasismu. Ozývalo se také provolávání hesla "Nic než národ". Účastníci nejprve zamířili na místo, kde na Nový rok Romové napadli skupinu lidí, mezi nimi ženu, která později zemřela v nemocnici. Demonstranti zapálili svíčky a několik minut tam postáli. Pak se stejnou cestou vraceli kolem Sportu.

Z oken domu pochod pozorovalo několik romských obyvatel, nevznikly však žádné konflikty. Přispěla k tomu zřejmě přítomnost policie, kolem byly policejní dodávky a zakuklenci, nad městem létal vrtulník.

Z hlavního průvodu se po cestě oddělila asi desetičlenná skupina, která zamířila na nedaleké sídliště a pokřikovala na tamní Romy, kteří se objevili v oknech. Členové policejního antikonfliktního týmu však situaci zklidnili. Kolem 15:00 se průvod vrátil na náměstí a lidé se rozešli.

Antikonfliktní tým do města dorazil dlouho před demonstrací a kromě jiného kontroloval přijíždějící auta. V jednom z nich zabavili jeho členové dřevěnou tyč, která by mohla sloužit jako zbraň.

Shromáždění DSSS zažil zhruba šestnáctitisícový Varnsdorf loni v září. Nacionalistická strana je tehdy svolala kvůli množícím se problémům mezi majoritou a Romy sestěhovanými do místních ubytoven. Zvrhl se v pochod k domům obývaným Romy a skončil potyčkami demonstrantů s policií. Ta proti davu musela použít i pyrotechniku a vodní děla.

SLEDUJEME téma: Romové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: afu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …