Strache shodil vládu v Rakousku, teď míří do Bruselu. A bude se soudit s těmi, co na něj ušili boudu

28. 5. 2019 13:11

Z Vídně do Bruselu. Heinz-Christian Strache, jehož kompromitující video položilo Rakouskou vládu, by mohl získat novou funkci. Může reprezentovat Rakousko v europarlamentu. Voliči ho totiž i přes skandál z Ibizy vykroužkovali ze 42. místa na vrchol. Dle současného šéfa Svobodných je rozhodnutí na něm. Už se ozvaly hlasy, aby to Strache nedělal. A také už je známé jméno advokáta, který „boudu z Ibizy“ ušil. Šlo prý o „občanskou společnost“.

Strache shodil vládu v Rakousku, teď míří do Bruselu. A bude se soudit s těmi, co na něj ušili boudu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache
reklama

Jak píše server Politico.eu, Strache byl na kandidátce rakouských Svobodných na čtyřicátém druhém místě, jeho kandidatura byla tedy „pro-forma“. Nicméně, Rakousko má stejně jako Česko systém preferenčních hlasů, který může s pořadím na kandidátce zamávat. V Rakousku funguje tento systém tak, že pokud kandidát zajistí straně 5% z celkového počtu hlasů stranou získaných, dostává se do čela kandidátky. Podle rakouského deníku Kleine Zeitung potřeboval Strache 33 000 preferenčních hlasů, aby se do čela kandidátky dostal. Obdržel 37 tisíc a Svobodní jako celá partaj získali 17,2% hlasů.

Anketa

Která ze stran tvořící (či podporující) vládu razí nejrozumnější politiku?

64%
3%
18%
hlasovalo: 12454 lidí

Tento výsledek znamená tři mandáty pro Svobodné a jeden z nich by mohl patřit Strachemu. Nabízí se tedy otázka, zda Strache mandát přijme. Dle Kleine Zeitung Strache zmátl veřejnost, když na Facebooku oznámil, že tak učiní, nicméně příspěvek za chvíli smazal. Současný předseda strany Norbert Hofer o tom prý se Strachem hovořil a uvedl, že se bývalý vicekancléř stáhl z politiky, nicméně rozhodnutí, zda mandát europoslance přijmout či ne záleží výhradně na jeho uvážení. Proti tomu, aby se Strache stal europoslancem, brojí například Claudia Gamon, europoslankyně zvolená za liberální stranu NEOS, se slovy, že lidé podezřelí z korupce do politiky nepatří.

Celý článek ZDE a ZDE

Fotogalerie: - Výsledky eurovoleb v číslech

Český statistický úřad zveřejnil konečné výsledky ...
Český statistický úřad zveřejnil konečné výsledky ...
Český statistický úřad zveřejnil konečné výsledky ...
Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček
Český statistický úřad zveřejnil konečné výsledky ...
Český statistický úřad zveřejnil konečné výsledky ...

Ve spojitosti s videem, které položilo Rakouskou vládu a poskvrnilo obraz Heinze-Christiana Stracheho, také vyšly najevo nové okolnosti. Jak informoval iDNES, k videu z Ibizy se přihlásil vídeňský právník Ramin Mirfakhrai. Médiím napsal, že mu šlo o demokracii.

Tvrdí, že video pořízené v roce 2017 na Ibize bylo projektem motivovaným občanskou společností, při němž se využily prostředky investigativní novinařiny. K nim podle něj patří právě i utajené nasazení kamer, jehož cílem je odhalovat nepravosti. Právník také zdůrazňuje, že postupoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a zohlednil jak demokraticko-politické, tak právní aspekty svého jednání.

Strache dle Deutsche Welle uvedl na Facebooku, že hodlá na tři lidi podezřelé ze spunktování celé aféry podat trestní oznámení. Má se jednat o vídeňského právníka, německého soukromého detektiva a herečku, která se vydávala za neteř ruského oligarchy. Popřel také, že by existovala další videa, na kterých je zachycen, jak konzumuje drogy nebo souloží.

Celý čánek ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…