Strany dnes mají poslední šanci opravit chyby na kandidátkách

04.04.2019 6:16

Čtyři desítky stran a hnutí dnes mají poslední šanci opravit chyby na kandidátkách pro volby do Evropského parlamentu. O registraci bezvadných kandidátek rozhodne ministerstvo vnitra do soboty.

Strany dnes mají poslední šanci opravit chyby na kandidátkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

K nejčastějším tradičním nedostatkům na kandidátkách patřily při minulých volbách nesprávně uvedený věk, chybně napsané jméno nebo chybějící adresa některých kandidátů na evropského poslance.

Do evropských voleb se přihlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí, z nich STAN a TOP 09 se dohodly na koaličním postupu. Mezi nová uskupení patří hnutí Evropa společně (ESO) europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09) nebo Hlas dalšího europoslance Pavla Teličky (za ANO).

Vedle Starostů a TOP 09 je v soupisce ještě dalších pět dvoučlenných koalic. Například Svobodní, kteří mají v europarlamentu jednoho zástupce, vsadili na spolupráci se stranou Radostné Česko v koalici s názvem "Svobodní, Liberland a Radostné Česko - Odejdeme bez placení". Podobně strany Rozumní a Národní demokracie do názvu své koalice vtělily hesla Stop migraci a Nechceme euro.

Evropské volby se uskuteční o posledním květnovém víkendu. Voliči v Česku v nich vyberou 21 nových či staronových zástupců v Evropském parlamentu, který má mít po odchodu Velké Británie z EU sedm stovek členů.

V minulých evropských volbách před pěti lety si lidé mohli vybírat z nabídky 38 seskupení. Nejlépe z nich uspělo hnutí ANO se ziskem 16 procent hlasů těsně před společnou kandidátkou TOP 09 a STAN, třetí byla ČSSD. Tato uskupení si rovnoměrně rozdělila 12 z 21 křesel českých europoslanců. Po třech evropských poslancích získali komunisté a lidovci, dvě místa obsadili občanští demokraté a jedno Svobodní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…