Středočeský kraj nakoupil ochranné pomůcky. Smlouvy poskytuje veřejně. Pro podnikatele vyčlenil 2,75 miliardy

22.04.2020 12:45

Od vypuknutí epidemie COVID-19 v České republice Středočeský kraj nečeká pouze na pomoc od státu a sám nakoupil značné množství osobních ochranných pomůcek, jedná se o zhruba jeden milion ochranných roušek, desítky tisíc respirátorů, třívrstvé ochranné obličejové masky, náhradní filtry, ústenky, ochranné brýle, ochranné obleky, dezinfekce Anticovid a další potřebné ochranné pomůcky. Celkové náklady na jejich pořízení aktuálně dosáhly více než 59 milionů korun.

Středočeský kraj nakoupil ochranné pomůcky. Smlouvy poskytuje veřejně. Pro podnikatele vyčlenil 2,75 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova krajského úřadu Středočeského kraje
reklama
Jejich nákup je průběžně schvalován na každém zasedání rady kraje, jak tomu bylo i na jejím posledním zasedání v pondělí 20. dubna. Veškeré uzavřené smlouvy jsou zveřejňovány v registru smluv. Stejně s nimi byli seznámeni krajští zastupitelé, kteří je vzali na vědomí.
 
 
„Distribuce ochranných pomůcek z centrální úrovně, tedy od státu, je pro nás důležitá, určitě se ale nespoléháme jen na to, co dostaneme. Od samotného počátku tvrdě pracujeme na jejich zabezpečení po vlastní ose. Zdraví a životy Středočechů jsou pro nás zcela zásadní a děláme maximum pro to, abychom všem, kteří ochranné pomůcky potřebují, zabezpečili jejich dostatek,“ řekl předseda zastupitelského klubu hnutí ANO ve Středočeském kraji Martin Herman.
 
Vedle zabezpečení kraje ochrannými pomůckami, považuje klub ANO za svoji prioritu ekonomickou pomoc a podporu středočeským firmám a podnikatelům.
 

Anketa

Měla by vláda v létě otevřít hranice alespoň do některých zemí, pokud to půjde?

17%
83%
hlasovalo: 33900 lidí
 
Prvním konkrétním opatřením je schválení návrhu hnutí ANO na podporu živnostníků v kraji. Z něj mohou žádat o bezúročnou půjčku do výše padesáti tisíc korun s termínem splacení až čtyř let. Na tyto půjčky je vyčleněno 2,75 miliardy korun. Dalším je program pomoci OSVČ, které byly nepříznivě zasaženy epidemií COVID-19, aby mohly rychle obnovit své podnikání. V první řadě by mělo dojít k odpuštění nájemného podnikatelům, provozujícím svou živnost v nebytových prostorách kraje.
 
„Snažíme se lidem v našem regionu pomoci co nejrychleji sami. Včasná podpora je, podle mě, nyní nejzásadnější a je naší povinností lidi, kteří v našem regionu žijí, podpořit. Ke krizi se musíme postavit aktivně a využít ji jako příležitost pro různá nová a inovativní řešení. Pomocí nich ekonomiku, která je pro další rozvoj kraje stěžejní, znovu nastartovat a vrátit na hodnoty před krizí,“ vysvětlil přístup hnutí ANO k situaci ekonomický náměstek Středočeského kraje Gabriel Kovács.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Malý Rom lže, jak když tiskne.“ Basiková bez covidu. Jan Kraus koukal

10:05 „Malý Rom lže, jak když tiskne.“ Basiková bez covidu. Jan Kraus koukal

Hostem u Jana Krause v jeho show byla po docela krátké době opět zpěvačka Bára Basiková. „To víš, in…