Stropnický vyhlásil boj proti korupci. Pomoci mu má protikorupční tým

19.06.2014 15:23

Na ministerstvu obrany vzniká protikorupční tým, podřízen bude přímo ministrovi. Důvodem jsou nevýhodné nákupy z minulosti, řekl dnes novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministerstvo také podle něj vypíše nové soutěže u některých významných smluv, především těch, které se týkají informačních technologií.

Stropnický vyhlásil boj proti korupci. Pomoci mu má protikorupční tým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

 Tříčlenný protikorupční tým bude podléhat přímo Stropnickému, jednat se bude o lidi, kteří již na ministerstvu obrany působí a problematikou korupce se zabývali v inspekci ministra. "Chtěl jsem, aby ti lidé byli v mé bezprostřední blízkosti, abych se na ně mohl obracet s konkrétními případy," řekl Stropnický. Vzniknout by tým měl oficiálně od začátku července, dodal mluvčí ministerstva Jan Pejšek. 

Stropnický také řekl, že nechal zpracovat audit 22 zakázek nad 100 milionů korun, které mají v součtu hodnotu 15,5 miliardy korun. U části z nich podle něj ministerstvo vypíše nové tendry, nebo se pokusí s firmami dohodnout na výhodnějších cenách. 

Ministerstvo chce v příštích třech letech ušetřit peníze také zastavením několika projektů za více než miliardu korun. Stavět se nebude kampus univerzity ministerstva obrany v Brně za 500 milionů, neuskuteční se také rekonstrukce vojenského historického ústavu za 400 milionů korun. Peníze by měly jít na nákup vybavení vojákům nebo opravu techniky. Na provozních výdajích ministerstvo letos podle Stropnického ušetří 285 milionů korun. 

Úspory by podle něj mohly být důvodem k dalšímu navýšení rozpočtu ministerstva na příští rok. V současné době má Stropnický přislíbenu částku 43,5 miliardy korun. Původně pro rok 2015 počítal návrh státního rozpočtu se snížením výdajů na armádu o půl miliardy korun, z 41,8 miliardy na 41,3 miliardy Kč.

Česko vydává na obranu jen o něco více než jedno procento HDP ročně. Při vstupu do NATO se přitom zavázalo k tomu, že bude ozbrojené síly financovat alespoň dvěma procenty hrubého domácího produktu každý rok. Kvůli nízkým výdajům na armádu Prahu opakovaně kritizuje vedení NATO. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtk

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …