Studenti DAMU protestují. Zažívají prý šikanu a dril

03.07.2021 16:54

Herci na pražské DAMU se bouří. Studentská iniciativa s názvem „Ne!musíš to vydržet“ hodlá na škole změnit prostředí údajně plné šikany, sexismu a ponižování. Kampaň zahájila 45 minut dlouhým vystoupením před budovou školy v pražské Karlově ulici, kdy jedna z dívek četla kritické dopisy studentů vyjadřujících se k ovzduší ve škole.

Studenti DAMU protestují. Zažívají prý šikanu a dril
Foto: Screen Youtube
Popisek: Protest studentů DAMU

Anketa

Máte důvěru v MUDr. Petra Smejkala?

8%
54%
hlasovalo: 3705 lidí

„Vzniklo to z naší osobní zkušenosti. Podobné historky, jaké jsou popsané ve výpovědích, člověk během studia slýchá při konverzacích často. Napadlo nás, že mezi nimi může existovat spojitost, že jde o vzorec, který se opakuje,“ vysvětluje jedna ze zástupkyň iniciativy vznik této studentské akce. Studenti se proto prý rozhodli mezi spolužáky rozšířit dotazník. „Nešlo o plošný výzkum, ale o zájem o téma a jeho divadelní zpracování. Ptali jsme se dlouho sami sebe, proč se o těchto věcech bavíme jen potají a nikdo je neřeší,“ říká dále dívka.

Odpovědi studentů a studentek hovoří o ponižování různého kalibru a typu. Od sexuálních návrhů a obtěžování od pedagogů po údajně ponižující přijímací rituál, kdy musí novopečení studenti před opilým publikem sníst jakýsi pokrm přímo ze země. Jako problém budoucí herci vidí například také to, že někteří z kantorů opovrhují americkým hnutím Me Too. Jeden z dopisů hovoří třeba také o tvrdém drilu, který studenti herectví na škole zažívají, a nezbývá jim tak čas na zdravou životosprávu.

„Pedagogové na škole zneužívají svou moc, kterou nad studenty mají. Ne všichni, ale z mé zkušenosti to tak bylo mnohokrát,“ píše se v jednom z dopisů.

Iniciativa říká, že se jí nyní ozývají jak další studentky a studenti, tak i představitelé školy. „V tuto chvíli to vypadá, že by mohlo dojít k otevřenému a transparentnímu dialogu, o který stojíme,“ komentuje situaci zástupkyně iniciativy a dodává: „Nechceme, aby se nějaký jedinec stal hromosvodem a pak téma zapadlo. Jde nám o celkovou změnu, i když může ve výsledku vést k změnám na postech některých pedagogů. Uvědomujeme si také, že teď může dojít k odhalení různých závažných činů.“

K věci se již vyjádřil i děkan DAMU Karel František Tománek. Ten situaci prý považuje za vážnou. „Na nejbližším zasedání Akademického senátu DAMU představím návrh konkrétního opatření, pro které budu žádat podporu,“ píše Tománek s tím, že údajně podporuje „myšlenku široké diskuse vedoucí k ustavení institutu ombudsmana či etického mediátora“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…