Studenti by volili TOP 09. Kníže jim poděkoval a otřel se o Piráty a ANO

04.10.2013 15:06

Studentské volby vyhrála TOP 09 s téměř 18 procenty hlasů, v těsném závěsu za ní skončili Piráti. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg studentům poděkoval za jejich zodpovědnou volbu. Do sněmovny by mladí poslali ještě ANO, sociální demokraty, DSSS a ODS. Uvedla to společnost Člověk v tísni, která volby nanečisto pořádala na 434 středních školách. Do hlasování se zapojilo 50 551 studentů.

Studenti by volili TOP 09. Kníže jim poděkoval a otřel se o Piráty a ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

TOP 09 získala 17,8 procenta hlasů, volilo ji devět tisíc středoškoláků. Pirátům dalo hlas o 39 lidí méně, celkově měli 17,73 procenta. Zatímco TOP 09 volili hlavně gymnazisté, Piráti bodovali u středních odborných škol a učilišť. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše skončilo na třetím místě s 13,44 procenty hlasů, ČSSD měla 8,01 procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti zaujala 7,15 procenta hlasujících, občanským demokratům hodilo hlasovací lístek 6,19 procenta mladých voličů.

„Já naprosto chápu, že mnohé láká, ať už opravdově, nebo také z recese, strana Pirátů. A samozřejmě, že veliké sliby, mohutná propaganda a velice nákladná kampaň hnutí ANO zanechaly také své stopy. Těm, kteří zachovali střízlivou hlavu a zvolili zodpovědně, ještě jednou srdečně děkuji. Moc vás prosím, kdo již můžete, volte dle svého názoru, ale jděte k volbám, je to opravdu důležité,“ prohlásil k výsledkům voleb šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

První studentské volby do sněmovny nanečisto proběhly v roce 2010

Do sněmovny by už mladí nepustili například komunisty, Stranu svobodných občanů, Stranu zelených ani Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. "Řada studentů, kteří se studentských voleb zúčastnili, má již volební právo, ostatní ho brzy nabudou. Proto by svět dospělých neměl výsledky studentských voleb zlehčovat. To platí i pro politické strany," upozornil za organizátory Karel Strachota.

Projekt simuluje reálné volby, ve školách měli studenti volební místnost s hlasovacími lístky, plentou a urnou. Do voleb se školy hlásily dobrovolně, volit pak mohli všichni žáci starší 15 let. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o politiku a veřejné dění a do budoucna zvýšit počet prvovoličů. První volby nanečisto už si studenti mohli zkusit v roce 2010, kdy volili také do sněmovny. Loni se pak konaly studentské volby do krajských zastupitelstev a prezidentské volby. Hlasování mladých se vždy od výsledků opravdových voleb dost lišilo, bodovali u nich například Piráti, DSSS nebo umělec Vladimír Franz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…