Studie německých expertů: Ukrajinské armádě prý hrozí rozklad. U separatistů to není lepší

15. 8. 2014 9:11

Komentátor Mirko Raduševič se v textu, který přinesl server Literárky.cz, zamyslel nad stavem ukrajinské armády a rovněž separatistických domobran z východu země. Vzal si přitom za zdroj analýzu vojenských aspektů konfliktu, kterou sepsali němečtí experti.

Studie německých expertů: Ukrajinské armádě prý hrozí rozklad. U separatistů to není lepší
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stany stále někdo stráží
reklama

Experti Fondu pro vědu a politiku z Berlína analyzovali vojenské aspekty konfliktu na Ukrajině a na počátku dubna podle Raduševiče došli k závěru, že ukrajinské bezpečnostní síly trpí zásadními strukturálními problémy, které přetrvávají i po vojenském úspěchu a nejsou odstranitelné bez vnější pomoci.

Vedení země je podle studie znepokojeno především způsobem, jakým se armádě brání místní separatisté. Odhaduje se, že na jejich straně bojuje asi patnáct tisíc ozbrojenců v paravojenském uskupení, které pro své činy záměrně využívá civilní obyvatelstvo. To si ve značné části přeje větší autonomii, nebo rovnou připojení k Rusku. Část vojenských struktur mají tvořit i dobrovolníci a žoldáci z ciziny, zejména z Ruska.

Analýza si však všímá, že separatistům chybí široká podpora místních obyvatel, kteří se sice staví negativně ke kyjevské vládě, ale zároveň se staví proti občanské válce. Rovněž separatistům má chybět vnitřní jednota a systém, mnohem spíše než výzbroj.

Celý komentář ZDE.

Ukrajinská armáda na tom však prý není o moc lépe. Na rozdíl od té ruské neprošla rekonstrukcí, a její počet byl v průběhu let snížen z 450 tisíc na 130 tisíc vojáků. Navíc se více než z poloviny skládá z branců, kteří mají problém se s jejími záměry vnitřně ztotožnit. Za efektivně fungující považuje studie pouze letectvo, výsadkáře a speciální jednotky.

Zcela zvláštní skupinou jsou polovojenské útvary, které často vůbec neuznávají centrální armádní velení. Jedná se o úderky aktivistů Majdanu, do nichž patří aktivisté Pravého sektoru, dále pak soukromé armády složené spíše na principu domobrany, a nakonec soukromé armády oligarchů.

Problémem je též financování ukrajinské armády. Ta měla v roce 2013 vyčleněno na své výdaje 1,8 miliard euro, zatímco třeba ruská dvacetpětkrát víc (přičemž velikostí převyšuje ukrajinskou pouze pětkrát). Efektivní financování omezuje též všudypřítomná korupce, která se dotýká i loajality vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…