Superhrubá mzda to má nejspíš spočítané. ODS a ČSSD se přetahují, kdo s tím Babišovi pomůže

04.08.2020 18:16

Superhrubá mzda by mohla skončit. ČSSD je pro její zrušení, výpadek v rozpočtu by pak nahradila i bankovní daní. Uvedl to vicepremiér a předseda sociální demokracie Jan Hamáček (ČSSD). Píše to server Aktuálně.cz.

Superhrubá mzda to má nejspíš spočítané. ODS a ČSSD se přetahují, kdo s tím Babišovi pomůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

Hamáček zároveň uvedl, že plán Andreje Babiše (ANO) ohledně zavedení 15procentní daně místo plánovaných devatenácti procent je nerealistický. „Od ČSSD nemůže nikdo očekávat, že bude dělat daňovou politiku ODS,“ sdělil Hamáček, s tím, že tzv. daňové kolečko bývalého šéfa resortu financí z ODS Vlastimila Tlustého musí zůstat v propadlišti dějin. Toto daňové kolečko bylo podle Hamáčka symbolem 15% „rovné“ daně. 

Hamáček hovořil o tom, že superhrubou mzdu chce strana zrušit. „Zároveň musí být vyřešena příjmová strana státního rozpočtu. Sektorová daň například pro banky může být takovým řešením,“ uvedl. Návrh bankovní daně představila sociální demokracie již loni v květnu; měl by mít podobu odvodu z aktiv. 

„Sazba by vzrůstala progresivně od 0,05 procenta do 0,3 procenta a podle odhadů ČSSD by přinesla do rozpočtu až 14 miliard korun ročně,“ připomíná server Aktuálně.cz, s tím, že Babiš tehdy jednání o návrhu ostře odmítl. 

Piráti – podle slov poslance Mikuláše Ferjenčíka – snížení zdanění práce podporují, ale je nutné řešit výpadek příjmů státu i samospráv.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by se pak rozpočtový výpadek projevil na důchodovém účtu. To však podle ní Babiš zamlčuje.  

Lídr SPD Tomio Okamura, spolu s hnutím, prosazuje zrušení superhrubé mzdy a snižování daní. Výpadek rozpočtu pak navrhuje řešit zdaněním dosud nedaněných dividend nadnárodních korporací či zrušením financování politických neziskovek. 

Server Echo24.cz pak upozorňuje na nabídku občanských demokratů. Dlouho diskutované zrušení superhrubé mzdy by se tak mohlo uskutečnit bez pomoci vládní ČSSD a komunistů. Babišovi totiž společné zrušení superhrubé mzdy znovu nabídla ODS pod vedením Petra Fialy. „Vážený pane premiére, v prosinci 2019 jsem Vám v Otázkách Václava Moravce navrhl, abychom podepsali smlouvu o zrušení superhrubé mzdy. Tehdy jste odmítl. Jelikož jsem zaregistroval Vaši změnu názoru, poslal jsem Vám dnes na Úřad vlády aktualizovaný návrh smlouvy o zrušení superhrubé mzdy,“ napsal Fiala Babišovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

20:41 Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

Lídr SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke slovům předsedkyně Evropské komis…